Nowe prawo w Rosji. Do 15 lat więzienia za poddanie się w obliczu walki

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Twitter

Rosjanom uchylającym się od służby wojskowej w czasie wojny będzie mogła grozić kara do trzech lat więzienia.

Rosyjscy parlamentarzyści przyjęli we wtorek obszerne przepisy wprowadzające kary więzienia do 15 lat za poddanie się w obliczu walki. Siły zbrojne tego kraju stoją w obliczu poważnych niepowodzeń prawie siedem miesięcy po inwazji na Ukrainę.

Dobrowolne poddanie się i grabież są karane odpowiednio 10 i 15 latami więzienia, przy czym “mobilizacja, stan wojenny i czas wojny” są wymienione jako okoliczności obciążające. Dezercja w czasie mobilizacji lub wojny będzie karana do 10 lat, zgodnie z projektem ustawy autorstwa posłów wszystkich partii reprezentowanych w parlamencie.

Warto zwrócić uwagę na delikatność tych kar. Maksymalną karą w USA za dezercję w czasie wojny pozostaje śmierć. Dla porównania w Kodeksie Karnym Wojska Polskiego z 1967 roku czytamy:

Żołnierz, który dopuszcza się dezercji w czasie wojny, podlega karze więzienia na czas nie krótszy od lat 5 albo karze śmierci.

Tymczasem w Rosji osobom uchylającym się od służby wojskowej w czasie wojny będzie mogła grozić kara do trzech lat więzienia.

Ustawa

Ustawa wprowadza pojęcia “mobilizacji, stanu wojennego i czasu wojny”, które wcześniej nie występowały w rosyjskim kodeksie karnym, jak twierdzi prawnik Paweł Chikow, który jako pierwszy poinformował o projekcie ustawy w Dumie. Obserwatorzy spekulują, że jej przyjęcie otwiera drogę do powszechnej mobilizacji w obliczu zmagań Rosji z uzupełnianiem uszczuplonych wojsk na Ukrainie.

Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, głosowała jednogłośnie za przyjęciem ustawy. Oczekuje się, że wyższa izba parlamentu Rosji, Rada Federacji, przyjmie projekt ustawy w środę. W dniu, w którym prezydent Władimir Putin podpisze ustawę, wejdzie ona w życie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The Moscow Times

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY