Żaryn: Jeśli chcemy trwać w polskości, nie możemy odrzucać katolickiego dziedzictwa [NASZ WYWIAD]

tylko u nas
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prof. Jan Żaryn

Prof. Jan Żaryn / Fot. Facebook

Okres II wojny światowej to czas, w którym naród polski wyrasta ponad przeciętność długiego historycznego trwania - powiedział Jan Żaryn.

Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, wypowiedział się na temat filmu “Kościół katolicki w Polsce podczas II wojny światowej. Część I”.

Okres II WŚ to czas, w którym naród polski wyrasta ponad przeciętność długiego historycznego trwania za sprawą zarówno instytucji, jak i ludzi. Jedną z tych instytucji był Kościół Katolicki.

Historyk mówił:

Jest to film także dlatego ważny, że daje nam na dziś argumenty, które świadczą o tym, jak bardzo Kościół był blisko narodu, jak był z nim losami związany. W związku z tym, jeśli chcemy trwać w polskości, nie możemy odrzucać katolickiego dziedzictwa.

Reparacje i dwa totalitaryzmy

Żaryn nawiązał też do reparacji wojennych.

Mamy też bieżącą rzeczywistość. Ten film także wpisuje się w tę opowieść, dlaczego nam należy się zadośćuczynienie także w formie materialne.j Kościół stracił bardzo wielu ludzi wybitnych, ale także dorobek kultury polskiej, tej sakralnej, został zniszczony, i to w sposób barbarzyński przez okupanta niemieckiego.

Kolejna część cyklu będzie opowiadać o okupacji sowieckiej.

Można powiedzieć, że ta grabież Kościoła (…) trwała na ziemiach zabranych przez wiele kolejnych dziesięcioleci. Mamy świadomość, że te dwa totalitaryzmy – niemiecki i sowiecki, choć miały z jednej strony osobną historię, miały też narzędzia wspólne, i wspólnych wrogów, i wrogiem tym był z pewnością Kościół Katolicki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY