IPN poszukuje mogił na Litwie. Chodzi o ciała polskich żołnierzy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
IPN poszukuje na Litwie ciała polskich żołnierzy

IPN przeprowadza prace na Litwie / Fot. Twitter/IPN

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął prace wykopaliskowe na Litwie. Wraz z wolontariuszami ze stowarzyszenia Odra-Niemen poszukiwane są szczątki polskich żołnierzy poległych w potyczkach polsko-litewskich pod Zawiasami.

Trwa kolejny etap prac poszukiwawczych na Litwie prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Zespół wspierany przez wolontariuszy Stowarzyszenia Odra-Niemen prowadzi badania równolegle w kilku miejscach.

Jednym z takich miejsc jest leśna mogiła niedaleko miejscowości Zawiasy. W roku 1920 odbyła się przy stacji kolejowej Zawiasy jedna z ostatnich potyczek w czasie konfliktu polsko-litewskiego 1919-20 r.

Podczas walk poległo i zostało pochowanych we wspólnym grobie 7 żołnierzy litewskich oraz 4 nieznanych żołnierzy polskich. W dwudziestoleciu międzywojennym mogiła była zaniedbana. W 1938 roku, po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych Polski i Litwy postanowiono odnowić upamiętnienie, wznosząc betonową opaskę i stawiając metalowy krzyż. Dokładna lokalizacja mogiły oraz liczba osób pozostaje nieustalona.

Jednym z takich miejsc jest leśna mogiła niedaleko miejscowości Zawiasy. W roku 1920 odbyła się tutaj jedna z ostatnich potyczek w czasie konfliktu polsko-litewskiego. Podczas walk poległo 7 żołnierzy litewskich oraz 4 nieznanych żołnierzy polskich

W 2021 roku, na wniosek władz samorządowych rejonu elektreńskiego, litewscy archeolodzy przeprowadzili prace poszukiwawcze. W trakcie działań nie odnaleziono pochówków. Z analizy zebranych materiałów oraz historycznych map można wywnioskować, że poszukiwania były prowadzone w niewłaściwym miejscu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

facebook.com, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY