Otwarcie Mierzei Wiślanej. Jaki jest plan uroczystości?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej / Fot. Twitter

17 września Telewizja Polska pokaże koncert na otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Transmitować go będzie z Elbląga TVP1. Impreza ma innych wykonawców i reżyserów, niż planowano na początku. Osobny koncert tego dnia w Elblągu przygotowuje ministerstwo infrastruktury.
  • Po wielu perturbacjach Telewizja Polska zorganizuje i pokaże koncert z otwarcia Mierzei Wiślanej w Elblągu.
  • Wcześniej dochodziły głosy o odwołaniu koncertu przez nowego prezesa Mateusza Maszkiewicza, za obecność artystów disco polo.
  • Jednakże oficjalnie, tacy artyści zostali zastąpieni innymi wykonawcami.
  • Swój koncert planuje również zorganizować w tym dniu, czyli 17 września ministerstwo infrastruktury.
  • Otwarcie kanału odbędzie się o godz. 12, następnie około godz. 16 zostanie udostępniona Strefa Rodzinna.
  • Kulminacyjnym punktem programu będzie koncert o godz. 18, a także specjalny pokaz dronów o godz. 21:45 – najprawdopodobniej będzie to pokaz świateł.
  • Zobacz także: Budowa elektrowni jądrowej. Obajtek spotkał się z Brzezińskim

Początkowo Telewizja Polska miała zorganizować własny koncert tego dnia. Zapowiadał go odwołany przed kilkoma dniami ówczesny prezes nadawcy, Jacek Kurski, podczas wizytowania miejsca nad Kanałem Elbląskim – tam miało się odbyć wydarzenie. 

Na przekopie będzie start przedsięwzięcia, a tu będzie finał

– powiedział w “Pytaniu na śniadanie” Jacek Kurski.

Koncert był już w zaawansowanym stadium przygotowań. Na scenie wystąpić mieli m.in. Jan Pietrzak i Ryszard Makowski oraz artyści z gatunku disco polo, ale nowy prezes TVP Mateusz Matyszkowicz odwołał to wydarzenie. Początkowo chciał, by na scenie nie było wykonawców disco polo, tylko ci z innego, rozrywkowego nurtu.

Nowy prezes TVP Mateusz Maszkiewicz zdaniem anonimowego informatora miał stwierdzić, że obydwaj panowie są zbyt słabymi artystami, którzy nie zdołają przyciągnąć na koncert wystarczającej publiki. Wówczas planowano ostatecznie odwołać wydarzenie.

Kiedy transmisja koncertu na TVP?

We wtorek pierwotne plany uległy zmianie. Wówczas to Telewizja Polska zaczęła jednak promować transmisję koncertu na otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. W środę informacja o koncercie trafiła też na oficjalny profil TVP na Facebooku.

Gramy koncert w Elblągu!! Dla wolności i nadziei na lepsze jutro. W 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę i z okazji oficjalnego otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej usłyszycie znane polskie przeboje w nowoczesnym brzmieniu

– czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Koncert emitowany będzie w sobotę, o godz. 18:00 na antenie TVP1. Poprowadzi go aktor, dziennikarz i prezenter telewizyjny – Grzegorz Miśtal, zaś za reżyserię odpowiada Beata Szymańska-Masny. Z naszych informacji wynika, że zapowiadany przez telewizję koncert nie jest tym samym, nad którym od kilku już tygodni pracowano w TVP. Z początkowych zapowiedzi, zniknęli jednak planowani wcześniej artyści, których zastąpiono innymi.

Z zapowiedzi wynika, że na scenie zobaczymy m.in. Marylę Rodowicz, Kasię Moś, Piotra Cugowskiego, Janusza Radka, Marka Piekarczyka czy Krzysztofa Kiljańskiego. Orkiestrą dyrygować będzie Zygmunt Kukla.

Czytaj więcej: Varso Tower otwarty. Polski wieżowiec najwyższym budynkiem w krajach UE

Jak MI zamierza uczcić otwarcie przekopu?

Ministerstwo infrastruktury jest z kolei współorganizatorem innego przedsięwzięcia, w którym wystąpią m.in. Cleo, Soun’N’Grace i DJ Brave. Nie wiadomo, czy obie imprezy nie będą kolidowały: są bowiem zaplanowane w tym samym czasie.

Z ministerialnego komunikatu wynika, iż plan imprezy pozostaje niezmieniony od tygodni. Oficjalne jej otwarcie zaplanowano na godz. 12:00, o godz. 16:00 zostanie udostępniona Strefa Rodzinna, zaś dwie godziny później – rozpocznie się wspomniany koncert, który potrwa do ok. godz. 21:45. Po jego zakończeniu Ministerstwo planuje pokaz dronów. Warto podkreślić, że wstęp na teren wydarzenia jest bezpłatny.

Zapraszamy na koncert przy Kanale Żeglugowym. Będzie można się na niego dostać specjalnymi autobusami

– przypomina ministerstwo infrastruktury.

Czytaj więcej: Sumliński: Tusk współpracował z niemieckim wywiadem [NASZ WYWIAD]

Inauguracja Kanału Żeglugowego

Oficjalna inauguracja działalności Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, zbudowanego jako pierwszy etap nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, nastąpi 17 września 2022 roku. Docelowe parametry, zgodnie z harmonogramem prac, uzyskane zostaną w przyszłym roku, po zakończeniu pogłębiania toru wodnego na Zalewie Wiślanym i Rzece Elbląg.

Z uwagi na charakter uroczystości towarzyszących otwarciu nowej przeprawy, ogólnodostępne śluzowanie jednostek w Porcie Nowy Świat możliwe będzie od 18 września 2022 roku

– czytamy na podstronie ministerstwa infrastruktury “otwarcie-mierzei.pl”.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 25 kilometrów. Samo przejście przez Zalew Wiślany wynosi nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał, jak i cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości.

Droga wodna zaprojektowana została dla statku o długości 100 m, zestaw barek do 180 m), szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wirtualnemedia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY