Zobacz także: Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 12 do 18 września: demonstracje, pikiety, spotkania
Współpracownik polskiego wywiadu
Na Kresach rozpoczął współpracę z polskim wywiadem, jednocześnie zarabiając na przemycie kokainy do sowietów. Uzależnił się od narkotyków i został zwolniony z pracy wywiadzie. W konsekwencji zwolnienia z wywiadu został pospolitym kryminalistą – między innymi okradał żydowskich kupców i pasażerów pociągu. Po aresztowaniu skazano go na śmierć, z racji pracy w wywiadzie wyrok złagodzono do lat 15.
W więzieniu nauczył się literackiego języka polskiego i napisał kilka powieści. Pierwsze o pracy w wywiadzie “Droga Pod Ściankę” i “Piąty etap” zostały zatrzymane przez cenzurę więzienną. Trzecia powieść “Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” dzięki Melchiorowi Wańkowiczowi została wydana i stała się ogromnym sukcesem. Dzięki zabiegom polskich pisarzy został uniewinniony przez prezydenta. Po zwolnieniu leczył się z gruźlicy w Zakopanem, gdzie zaprzyjaźnił się z elitą II RP.
Cyngiel ZWZ AK
W czasie wojny na zlecenie ZWZ AK wykonywał wyroki śmierci na zdrajcach. Tylko raz odmówił wykonania wyroku i nie zabił Józefa Mackiewicza. Po wojnie poszukiwany przez komunistów uciekł na zachód. W Rzymie wydał trzy powieści “Trylogii Złodziejskiej” (“Jabłuszko”, “Spojrzę ja w okno” i “Nikt nie da nam zbawienia”). Dzięki pomocy Melchiora Wańkowicza przyjęty do II Korpusu dotarł do Anglii, gdzie się osiedlił. Na emigracji, żyjąc biednie, publikował wiele antykomunistycznych tekstów i powieści (“7 pigułek Lucyfera” i “Zapiski oficera Armii Czerwonej”, “Człowiek przemieniony w wilka” i “Dla honoru Organizacji”). Wszystkie jego powieści w PRL były zakazane przez komunistów, dziś są wydane przez wydawnictwo LTW.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com