Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 12 do 18 września: demonstracje, pikiety, spotkania

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Nie stać nas na ogrzewanie, więc warto się rozgrzać w chłodne jesienne dni na spotkaniach, imprezach i demonstracjach patriotycznych. Prócz rozwoju intelektualnego, jakie zapewniają takie imprezy, są one doskonałą okazją do integracji polskich patriotów.

Zobacz także: Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny już za tydzień. Zaprezentowano spot

12 września – poniedziałek

Zapraszamy na konferencję Warsaw Enterprise Institute: „Bez wyroku, procesu i aktu oskarżenia. Nadużywanie tymczasowego aresztowania w Polsce”. W dyskusji udział wezmą reprezentanci: RPO, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, CourtWatch, White Stone, Stowarzyszenia Niepokonani i kanału „Prawo Marcina”. Swoją obecnością zaszczyci nas także profesor Robert Gwiazdowski. 12.09 (poniedziałek), godz. 15:00. Świetlica Wolności, Nowy Świat 6/12 (Były budynek KC PZPR). Konferencja ma charakter otwarty, po prelekcji będzie czas na zadanie pytań i swobodną dyskusję przy kawie i piwie w kuluarach Świetlicy Wolności. Konferencja podzielona będzie na 3 panele:

Panel I 15:00–16:10
Jak trwale rozwiązać problem tymczasowego aresztowania? Propozycje rozwiązań prawnych.
Piotr Kładoczny – Wiceprezes Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Dr UW
Zofia Branicka – Specjalistka ds. Badań i Edukacji Prawnej Fundacja Court Watch Polska
Robert Gwiazdowski – prof. Uczelni Łazarskiego, Dyrektor Rady Programowej WEI
Marcin Kruszewski – Kanał „Prawo Marcina”. Moderator: Katarzyna Rumiancew – Warsaw Enterprise Institute

Panel II 16:20–17:30
Kto zawinił: system, czy ludzie? Odpowiedzialność urzędnicza w Polsce
Krzysztof Jędrasik – Rzecznik Prasowy i Członek Rady Programowej Stowarzyszenia „Niepokonani 2012”, Tymon Kulczycki – Partner Zarządzający „Whitestone Legal”, adwokat
Michał Hara – Naczelnik Wydziału ds. Legislacyjnych i Ustrojowych RPO, Moderator: Adam Pakulski – Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Panel III 17:50-19:20
Ile warta jest wolność? Odszkodowania za bezprawne przetrzymywanie w areszcie tymczasowym.
Do panelu wprowadzi dr hab. Szymon Pawelec, prezentując referat: „Model tymczasowego aresztowania w polskim procesie karnym. Praktyka i tendencje stosowania w sprawach karnych gospodarczych.”
Szymon Pawelec – prof. Uniwersytetu Warszawskiego, adwokat, Jakub Dymek – Tygodnik Przegląd, Kamil Małecki – Kancelaria Adwokacka Kamil Małecki, adwokat, Katarzyna Lenczkowska-Soboń – Rzecznik Prasowy, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, prokurator
Moderator: Sebastian Stodolak — Warsaw Enterprise Institute

W poniedziałek 12 września 2022 r. o godz. 11:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Przystanku Historia przy ulicy Dąbrowskiego 29 na pokaz interaktywnego dokumentu „Dzieci Maharadży. Fajna ferajna w Indiach”. Film opowiada autentyczną historię Wiesława Stypuły, dziewięciolatka wywiezionego w 1940 r. w głąb Związku Sowieckiego. Pokazowi filmu będzie towarzyszyła prelekcja Marty Szczesiak-Ślusarek, naczelnik poznańskiego Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, która przybliży trudną historię dzieci skazanych na tułaczkę po „Nieludzkiej ziemi” i opowie o ich ocaleniu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmuje Piotr Krzyżański: [email protected].

13 września – wtorek

13 września 2022 r. pod pomnikiem Poległych Górników KWK „Wujek” w Katowicach rozpocznie się XVII Bieg pamięci ku czci męczenników stanu wojennego. Uczestnicy sztafety pobiegną w dniach od 13 do 14 września 2022 r. do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie.
7.00 Msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie.
8.15 Przemarsz pod Pomnik Poległych Górników KWK „Wujek”.
8.30 Uroczystości pod pomnikiem, rozpoczęcie pielgrzymki.

13 września 2022 r. w Piwnicznej-Zdroju odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. Władysława Gurgacza ps. „Sem”, „Ojciec” – jezuity, kapelana działającego na terenie Beskidu Sądeckiego oddziału Żandarmeria Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. 14 września 1949 r. został z wyroku komunistycznego sądu rozstrzelany na podwórzu więzienia przy ulicy Montelupich w Krakowie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18, mszą świętą w kościele Narodzenia NMP przy ul. Krakowskiej 6. Po jej zakończeniu nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy, umieszczonej w jednej z kaplic bocznych świątyni.

W ramach „Wtorku z dokumentem” zapraszamy 13 września 2022 r. o godz. 17:00 do Przystanku Historia przy ul. Dąbrowskiego 29 w Poznaniu na spotkanie „Wrzesień 1939 w obiektywie niemieckich zbrodniarzy”, podczas którego zostaną zaprezentowane fotografie zgromadzone w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”. Poprowadzą je archiwiści z Oddziałowego Archiwum IPN w Poznaniu: dr Paweł Głuszek i Justyna Pera. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

14 września – środa

Zapraszamy w dniu 14 września 2022 r. o godz. 10.00 na konferencję naukową „Prymas Wyszyński a Lublin i diecezja lubelska”, która odbędzie się w siedzibie lubelskiego IPN przy ul. Wodopojnej 2.

15 września – czwartek

Fundacja Historia i Kultura zaprasza na Jesienne Targi Książki, które odbędą się w dniach 15-18 września 2022 r. w Arkadach Kubickiego i Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Stoiska wystawców usytuowane zostaną w Arkadach Kubickiego oraz w namiotach, po obu stronach centralnej części ogrodu. Wstęp na to wydarzenie będzie bezpłatny.
Czwartek 15.09.22: 12:00-18:00
Piątek 16.09.22: 11:00-18:00
Sobota 17.09.22: 11:00-19:00
Niedziela 18.09.22 11:00-18:00

Oddziałowe Biuro Badań Historycznych w Białymstoku zaprasza do udziału w konferencji naukowej „Między propagandą sukcesu a krachem gospodarczym. Polska dekady Gierka (1970–1980) w ujęciu regionalnym”, która odbędzie się w dniach 15–16 września 2022 r. w Białymstoku.

  1. rocznica powstania Klubu Sportowego Polskich Patriotów z Wolnego Miasta Gdańska – Gedanii – Gdańsk, 15 września 2022. Zapraszamy na uroczystą Mszę świętą, otwarcie okolicznościowej wystawy, złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz prezentację reprintu Księgi Pamiątkowej Kazimierza Papée – wszystko w hołdzie Gedanistom.
    9.00 Msza święta w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika (al. Legionów 13, Gdańsk Wrzeszcz).
    10.00 Prezentacja wystawy o Gedanii pt. „Z miłości do sportu. Z dumy bycia Polakiem”.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz ze Starostwem Powiatowym w Pszczynie zaprasza na uroczystość oznaczenia grobów powstańców śląskich śp. Jana Poloczka oraz śp. Ludwika Kędziora znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Wydarzenie odbędzie się 15 września 2022 r. o godz. 10:00 na cmentarzu pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie przy ul. Hallera.

16 września – piątek

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję o książce Adama Rafała Kaczyńskiego „Sowietyzacja Wołynia 1944–1956”, która odbędzie się 16 września 2022 r. (piątek) o godz. 15.00 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Uczestnicy: dr Adam Rafał Kaczyński, autor, dr Damian Markowski, Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, dr hab. Jan Szumski, Biuro Badań Historycznych IPN. Prowadzenie: Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. Wstęp wolny. Retransmisja dyskusji odbędzie się na kanale IPNtv 21 września 2022 r. o godz. 15.00.

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna zapraszają na otwarcie wystawy czasowej 7. Kompania Rezerwy Policji Państwowej w Jaworznie w latach 1936-1939, które odbędzie się 16 września 2022 r. (piątek) o godzinie 11.00 na Rynku w Jaworznie. Po otwarciu wystawy odbędzie się rozdanie nagród w diecezjalnym konkursie pt. Polscy policjanci w walce o niepodległość i granice Rzeczypospolitej Polskiej oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów współpracujących z ATElier Kultury w Jaworznie.

17 września – sobota

Agresja nie wyzwolenie. Pikieta w 83. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. 17 września 2022. Ambasada Rosji w Polsce. Organizatorzy — Marsz Niepodległości i Roty Marszu Niepodległości. 14:00 ul. Belwederska 49.

Zapraszamy na debatę stacjonarną organizowaną z okazji premiery książki „Wielka gra o Ukrainę”, która odbędzie się podczas Jesiennych Targów Książki w Warszawie! Znajdziecie nas w Arkadach Kubickiego — Forum 1. W debacie udział wezmą: Marek Budzisz — historyk, menedżer i dziennikarz. W latach 1997-2001 doradca ministra Szefa Kancelarii URM oraz ministra finansów, prof. Antoni Dudek — autor książki „O dwóch takich, co podzieliły Polskę”. Politolog i historyk, profesor nauk humanistycznych UKSW. Bartłomiej Radziejewski — publicysta, prezes Nowej Konfederacji, dyrektor programowy konferencji Krynica Forum. Spotkanie poprowadzi Jaśmina Nowak — redaktorka Radia Wnet

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN pragnąc przybliżyć kilka sylwetek zasłużonych Wielkopolanek, serdecznie zaprasza uczniów z nauczycielami, harcerzy, członków klubów rowerowych oraz wszystkich innych zainteresowanych na rajd „Wielkopolskie kobiety niepodległe”, który odbędzie się w dniu 17 września 2022 r. Rajd zaczynamy o godz. 9:00 zbiórką na poznańskich Podolanach (park Edukacji Przyrodniczej im. prof. Leszka Bergera przy skrzyżowaniu ulic J. Omańkowskiej i Strzeszyńskiej), skąd ruszamy przez Kiekrz, Strzeszyn oraz Sady do Lusowa. W znajdującym się tam Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. generała Józefa Dowbora Muśnickiego zaprosimy uczestników do zwiedzenia placówki, odwiedzimy także znajdujący się na pobliskim cmentarzu grób generała wraz z symbolicznym miejscem pochówku jego córek. Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń na adres [email protected]. Szczegóły wydarzenia można znaleźć w regulaminie.

18 września – niedziela

Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny 2022

Serdecznie zapraszamy na Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny, który odbędzie się w niedzielę 18 września o godz. 11:00 i wyruszy z Placu Zamkowego w Warszawie. Finał Marszu: godz. 13:00 – Msza święta w kościele św. Krzyża przy ul. Krakowskiem Przedmieściu.

W Gdańsku 18 września 2022 r. w Sierakowicach zostanie odsłonięty pomnik poświęcony żołnierzom szwadronu Zdzisława Badochy „Żelaznego” 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Uroczystości zainauguruje Msza święta w kościele pw. św. Marcina z Tours w Sierakowicach (ul. Kartuska 1), o godz. 9.30 (w niedzielę). Po Mszy w kościele odbędzie się: wystąpienie prezesa dr. Karola Nawrockiego, wystąpienie wiceprezesa IPN dr. hab. Karola Polejowskiego, wystąpienie wójta gminy Sierakowice Tadeusza Kobieli. W dalszej części wydarzenia nastąpi przejście na rynek (obok kościoła), gdzie nastąpi: odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK, złożenie kwiatów pod pomnikiem.

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY