Niemiecki historyk: Polska nigdy nie zrzekła się roszczeń reparacyjnych wobec Niemiec

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Archiwum

Następnym krokiem polskiego rządu powinno być wystąpienie z roszczeniami odszkodowawczymi przeciwko Niemcom do ONZ - powiedział.

“Ten problem został rozwiązany” – takie i podobnie brzmiące słowa na temat reparacji wojennych od Niemiec dla Polski można zobaczyć w mediach cytujących wypowiedzi niemieckich polityków. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział:

Ta kwestia została ostatecznie rozwiązana z punktu widzenia prawa międzynarodowego.

Dr Karl Heinz Roth to niemiecki socjolog i historyk. Orzekł:

Polska nigdy nie zrzekła się roszczeń reparacyjnych wobec Niemiec: ani w 1953 roku, ani przy okazji traktatu dwa plus cztery z 1990 roku, przy którym rząd polski nie był w ogóle zaangażowany.

Raport

Polski raport o stratach ocenił jako “metodologicznie świetny, dobrze i systematycznie przygotowany, przekonujący w swoich analizach”. Podług jego opinii kalkulacja dotycząca strat jest “prawidłowa i umiarkowana”.

Konkluzje raportu, zgodnie z którym Polska straciła w latach 1939-45 45 proc. produktu krajowego brutto i który musi zostać zrekompensowany odpowiednimi reparacjami, są ze wszech miar słuszne. Poprzez swoje działania komisja ekspertów stworzyła solidną podstawę do odpowiednich negocjacji rządowych.

Roth stwierdził, że Polska powinna starać się o reparacje razem z Grecją, której rząd niedawno również poruszył ten temat.

Tylko wtedy, gdy obydwa rządy wspólnie wywrą zmasowaną presję dyplomatyczną i polityczną na Berlin, będzie szansa na wynegocjowanie rozwiązania

Historyk uważa za istotne wzywanie oficjalnie Niemiec do negocjacji, nawet nawet jeśli można się spodziewać odmowy.

Następnym krokiem polskiego rządu powinno być wystąpienie z roszczeniami odszkodowawczymi przeciwko Niemcom do ONZ, tak jak zrobiono to w 1969 roku, a także skontaktowanie się z Parlamentem UE, Komisją UE i Komisją Arbitrażową OBWE.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY