Łukaszenka o Karcie Polaka. “Ci ludzie zabłądzili lub wzięli tę kartę przypadkowo”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Aleksander Łukaszenka

Aleksander Łukaszenka / Fot. Serge Serebro/ Wikimedia Commons

Władze Białorusi przygotowują nowelizację ustawy o obywatelstwie. Wśród możliwych zmian jest pozbawienie obywatelstwa osób, które wyjechały za granicę i zostały skazane za tzw. ekstremizm. Proponowane są również ograniczenia dla posiadaczy Karty Polaka.
  • Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zamierza rozprawić się z jego obywatelami, którzy uciekają zagranicę.
  • Jego zdaniem należałoby, takim osobom zabierać białoruskie obywatelstwo.
  • Ponadto odniósł się on również do Karty Polaka, która bardzo chętnie przyjmują białorusini z polskimi korzeniami.
  • Zamierza on przeanalizować, dlaczego jego krajanie tak chętnie korzystają z szeregu przywilejów nadawanych przez polskie władze.
  • Jak zapowiedział minister spraw wewnętrznych Iwan Kubrakou, osoby którym odebrane zostanie obywatelstwo otrzymają dodatkowo zakaz wjazdu na teren Białorusi, aż na 30 lat.
  • Zobacz także: Bosak: “Rząd wspiera migrację z całego świata”

W ramach przygotowanej ustawy trzeba jeszcze raz spojrzeć na tych, którzy wyjechali za granicę i działają na szkodę państwa i narodu, popełniając przestępstwa. (…) Czy ci ludzie są godni pozostania obywatelami Białorusi, jeśli uciekli z kraju ojczystego i faktycznie zerwali z nim więzi (…) Dlatego dzisiaj rozpatrujemy taki wariant ustawy

– zapowiedział białoruski przywódca.

Wskazał, że białoruskie władze powinny zająć się osobami posiadającymi Kartę Polaka, czyli dokumentu wydawanego przez polskie władze, który potwierdza polskie pochodzenie i zapewnia szereg przywilejów w naszym kraju.

Powinniśmy wyjaśnić, czy to są obywatele Białorusi, czy oni po prostu zbłądzili, wzięli tę kartę jakby przypadkowo, czy mają inną orientację

– stwierdził prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka.

Czytaj więcej: Polakom zabraknie gazu? Niepokojące doniesienia ekspertów

Karta Polaka na cenzurowanym

Minister spraw wewnętrznych Iwan Kubrakou oświadczył z kolei, że jego resort wraz z innymi resortami przygotowało projekt nowelizacji ustawy o obywatelstwie, którego celem jest m.in. zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego, stabilności systemu polityczno-społecznego.

Zmiany przewidują możliwość pozbawienia obywatelstwa osoby, która przebywa za granicą i wobec której wydano prawomocny wyrok o udziale w działalności ekstremistycznej lub wyrządzenia ciężkiej szkody interesom Białorusi zgodnie z listą artykułów, które będą wymienione w ustawie. Decyzję o pozbawieniu obywatelstwa miałby podejmować Łukaszenka w oparciu o rekomendacje komisji ds. obywatelstwa.

Następnie wobec osoby pozbawionej obywatelstwa proponowana jest decyzja o zakazie wjazdu na Białoruś na okres do 30 lat 

– powiedział minister spraw wewnętrznych Iwana Kubrakou.

Wskazał on również, że nowa ustawa zobowiąże obywateli do informowania o posiadaniu obywatelstwa innego kraju, prawa tymczasowego pobytu lub innego dokumentu, uprawniającego do ulg i przywilejów.

Taka informacja będzie uwzględniana np. podczas przyjmowania do pracy w administracji państwowej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY