Niemcy zapłacili najwięcej odszkodowań za II wojnę światową Niemcom

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Archiwum

Zajrzałam do niemieckich dokumentów (ministerstwa finansów) i odkryłam, że największe odszkodowania za 2WŚ otrzymali… Niemcy - napisała Hanna Radziejowska, szef Instytutu Pileckiego w Berlinie.

Hanna Radziejowska, szef Instytutu Pileckiego w Berlinie postanowiła sprawdzić, komu i jakie kwoty Niemcy wypłaciły za dokonane przez nich zbrodnie i zniszczenia podczas II wojny światowej.

Zajrzałam do niemieckich dokumentów (ministerstwa finansów) i odkryłam, że największe odszkodowania za 2WŚ otrzymali… Niemcy.

Według dokonanych przez Radziejowską kalkulacji Niemcy otrzymali 89 mld euro, a osoby z innych krajów – 65 mld. 75 mld dostało się w ręce ludności niemieckiej zmuszonej w wyniku klęski III Rzeszy do opuszczenia terenów Europy Wschodniej (tzw. wypędzonych). Pozostałe 14 mld pozyskali Niemcy pochodzenia żydowskiego, osoby prześladowane politycznie, homoseksualiści i ofiary akcji T4. Chodzi o uśmiercanie osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie.

Dane szczegółowe

W kwocie 65 mld EUR znajdują się odszkodowania wypłacane m.in. na podstawie umowy dwustronnej z Izraelem, pieniądze dla ofiar pracy przymusowej i ofiar eksperymentów medycznych, odszkodowania na podstawie umów międzypaństwowych. Na podstawie ustawy o wyrównywaniu obciążeń (Lastenausgleichsgesetz) z 1952 r. “zapewniono rekompensatę finansową Niemcom, którzy w wyniku IIWŚ i jej następstw ponieśli szkody majątkowe lub inne niedogodności”.

Rekompensaty zostały wypłacone Niemcom “wypędzonym z terenów na wschód od Odry i Nysy; z terenów nienależących wcześniej do Rzeszy; uciekinierom z radzieckiej strefy okupacyjnej lub NRD (uchodźcy); tym którzy ucierpieli w wyniku zniszczenia, np. przez bomby lub inną broń”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

PCh24, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY