Zamieszki w Bagdadzie. As-Sadr wzywa do przerwania szturmu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Regularne walki na ulicach Bagdadu

Zamieszki w Bagdadzie po odejściu Muktafada as-Sadra / Fot. PAP/EPA/Murtaja Lateef. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Szyicki duchowny Muktada as-Sadr, który w poniedziałek ogłosił swoją rezygnację z polityki, skierował mocne słowa do swoich zwolenników, krytykując ich działania. W poniedziałek wyszli oni uzbrojeni na ulicę stolicy, gdzie starli się z grupami pro-irańskimi. W ich wyniku zginęło do tej pory 30 osób.
  • Od poniedziałku w Bagdadzie trwają zamieszki zorganizowane przez zwolenników szyickiego duchownego Muktada as-Sadra.
  • Wcześniej postanowił on odejść od polityki, co oburzyło jego zwolenników.
  • Niestety w ulicznych walkach zginęło do tej pory 30 osób.
  • Na wieść o tym, as-Sadr wezwał swoich ludzi do opuszczenia tzw. Zielonej Strefy Bagdadu.
  • Zobacz także: Służba Więzienna przechwyciła telefon. Jeden z więźniów chciał również narkotyki

Odejście Muktafady as-Sadra z polityki skłoniło jego zwolenników do szturmu na budynki rządowe w Zielonej Strefie Bagdadu, gdzie w starciach z rywalizującymi pro-irańskimi grupami szyickimi zginęło co najmniej 30 osób. As-Sadr potępił działania swoich zwolenników, wzywając ich do opuszczenia Zielonej Strefy.

Czytaj więcej: Uwaga na wyłudzenia przy zakupie węgla on-line!

Antyirańskie powstanie w Bagdadzie

Ulice irackich miast, w szczególności stołecznego Bagdadu, po ogłoszeniu przez irackiego szyickiego duchownego Muktadę as-Sadra decyzji o wycofaniu się z polityki stały się areną burzliwych wystąpień jego zwolenników, którzy wdarli się do tzw. Zielonej Strefy i opanowali wiele budynków, w tym Pałac Prezydencki. Wieczorem w mieście wybuchły zacięte walki, które trwały przez całą noc i dzisiejsze przedpołudnie.

Demonstracje, które przybrały charakter antyirański, mają burzliwy przebieg, a wielu ich uczestników jest uzbrojonych. Już w ciągu dnia pojawiły się doniesienia o zabitych i rannych. Zwolennicy Muktady as-Sadra wdarli się do Zielonej Strefy, opanowując wiele znajdujących się tam budynków, w tym Pałac Prezydencki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

magnapolonia.org

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY