Anwil: Produkcja nawozów azotowych wznowiona

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Flickr

Należące do PKN Orlen przedsiębiorstwo chemiczne Anwil postanowiło wznowić produkcję nawozów azotowych. Wstrzymanie jej trwało tydzień.
  • Tydzień temu spółka Anwil wstrzymała produkcję nawozów azotowych.
  • Teraz postanowiła wznowić produkcję.
  • “Mimo trudnych warunków na rynku gazu, ANWIL wznawia produkcję nawozów i tym samym surowego CO2” – napisał Daniel Obajtek.
  • Zobacz też: Angela Merkel z Pokojową Nagrodą UNESCO

Należące do PKN Orlen przedsiębiorstwo chemiczne Anwil postanowiło wznowić produkcję nawozów azotowych. Wstrzymanie jej trwało tydzień, a spowodowane było rekordowymi cenami gazu na europejskim rynku. Produkcja nawozów przez to się nie opłacała. Mniej środków używanych w uprawie roślin z kolei przyczynia się do wzrostu cen żywności.

Dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda wyjaśnia:

Co ważne, efektem ubocznym wytwarzania nawozów jest także produkcja dwutlenku węgla. Surowe CO2 jest niezbędne do produkcji pieczywa, mięsa, piwa, mleka. Bez stałych dostaw kwasu azotowego i dwutlenku węgla produkcja stanęłaby w ciągu tygodnia, bo na tyle mamy zapasu. Dlatego wznowienie produkcji przez Anwil jest kluczowe.

Wznowienie

Daniel Obajtek napisał na Twitterze:

Mimo trudnych warunków na rynku gazu, ANWIL wznawia produkcję nawozów i tym samym surowego CO2. Robimy wszystko, aby ten produkt, wykorzystywany w branży medycznej oraz do produkcji żywności był dostępny na polskim rynku.

Sześć dni temu część produkcji wstrzymała Grupa Azoty. Powód był ten sam – wysokie ceny gazy na rynku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rmf24

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY