Grupa Azoty wstrzymuje część produkcji. Powodem wysokie ceny gazu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.

Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. / Fot. Wikimedia Commons

Zarząd spółki wskazuje, że aktualna sytuacja na rynku gazu ziemnego jest niezwykła i nie było można jej przewidzieć.
  • Lider krajowego rynku nawozowego ogłosił czasowe zatrzymanie pracy kolejnych instalacji i ograniczenie produkcji.
  • Powodem są wysokie ceny gazy na rynku.
  • Tymczasem PGNiG twierdzi, że proponowano kontrakty długoterminowe, gdy cena była niższa, lecz wówczas Grupa Azoty nie chciała dokonywać zakupów.
  • Zobacz też: Warszawa: W tę sobotę uroczystości powstania sejneńskiego. Gdzie, kiedy?

Zarząd spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe “Puławy” S.A. (“Spółka”) informuje, że w dniu 22 sierpnia 2022 roku w związku z nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego podjął decyzję o czasowym zatrzymaniu pracy kolejnych instalacji i ograniczeniu produkcji.

O ograniczaniu produkcji z powodu rosnących cen gazu informowano już wcześniej – dotyczyło to wówczas melaminy. Tym razem spółka ograniczy produkcję amoniaku do około 10% możliwości produkcyjnych. Portal Info Strefa pisze:

Zostanie wstrzymana produkcja w Segmencie Tworzywa oraz w Segmencie Agro, z wyjątkiem produkcji: siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy, Likam oraz PULNOX.

Za drogo

Grupa Azoty podała, że w trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe, w tym planowany wcześniej, główny remont instalacji poliamidów. Zarząd spółki wskazuje, że aktualna sytuacja na rynku gazu ziemnego, determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest niezwykła, całkowicie niezależna od spółki, i nie było można jej przewidzieć.

Pieniądze

Tymczasem PGNiG twierdzi, że proponowano kontrakty długoterminowe, gdy cena była niższa, lecz wówczas Grupa Azoty nie chciała dokonywać zakupów.

Grupa Azoty odnotowała w 2021 roku 85 mln zysku za I kwartał. W tym roku za I kwartał było to 882 miliony. Obrót wzrósł o ok. 100%. Przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 6,8 mld zł. W analogicznym okresie 2021 roku było to ponad 3 mld 361 mln zł.

Przedsiębiorstwo zaangażowało się w pomoc dla ukraińskich uchodźców. Spółki należące do Grupy Azoty przekazały milion złotych na ten cel, zapewniły miejsca noclegowe, uruchomiły zbiórki krwi, zbiórki potrzebnych darów oraz transport.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Info Strefa, Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY