COP27. UE wzywa do większych ambicji klimatycznych.

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Elektrownia w Turowie

Elektrownia w Turowie / Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Przed szczytem COP27 Unia Europejska zamierza wywrzeć presję na największe gospodarki świata, aby te przyspieszyły plany osiągnięcia neutralności klimatycznej.
  • Unia Europejska pomimo kryzysu energetycznego nadal zamierza wywierać naciski w kwestii energii odnawialnej.
  • Przed międzynarodowym szczytem COP27 w Egipcie stworzono specjalny dokument, który wzywa uczestników do większego zaangażowania.
  • Jeden z największych emiterów gazów cieplarnianych, Chiny nie podzielają takiego entuzjazmu jak UE.
  • Zobacz także: Czeka nas kolejna katastrofa ekologiczna? “Odra to pikuś”

Unia Europejska zamierza zwrócić uwagę najbardziej uprzemysłowionym państwom na świecie, że ich obecne działania na rzecz ochrony klimatu są niewystarczające do osiągnięcia celów klimatycznych określonych w porozumieniu z Paryża z 2015 r., wynika z dokumentu, do którego dotarła agencja Reutera.

Mimo iż na szczycie COP26 wiele państw zadeklarowało swoje cele w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej, to świat wciąż robi zbyt mało na rzecz ochrony klimatu, wskazano w dokumencie, przygotowanym w związku z listopadowym szczytem COP27, który odbędzie się w Szarm el-Szejk w Egipcie.

Unia wzywa do większych ambicji klimatycznych

Według dokumentu, który ma zostać zatwierdzony przez państwa UE w październiku, państwa, które w największym stopniu przyczyniają się do globalnej emisji gazów cieplarnianych, muszą zmienić swoje zobowiązania co do redukcji emisji, jeśli świat ma osiągnąć założony w porozumieniu paryskim cel utrzymania globalnego ocieplenia do końca stulecia na poziomie zbliżonym 1,5 stopni Celsjusza.

Unia Europejska wzywa wszystkie strony Porozumienia Klimatycznego do przedstawienia ambitnych celów i polityki, a w szczególności państwa wysoko rozwinięte gospodarczo, które jeszcze tego nie zrobiły, do rewizji i zmiany celów

– czytamy w dokumencie.

Szczyt COP27, na którym zbiorą się przedstawiciele prawie 200 państw, będzie miał miejsce po trudnym dla wielu krajów lecie z suszami, falami upałów i innymi gwałtownymi zjawiskami klimatycznymi.

Poważną przeszkodę dla dyskusji o redukcji emisji gazów cieplarnianych stanowi jednak kryzys energetyczny, który skłania wiele państw do decyzji o powrocie do paliw kopalnych bądź dłuższym przy nich pozostaniu.

Czytaj więcej: Przemyśl: Festiwal “Łączy nas historia”. Będzie trwał trzy dni

Pekin nie chce już rozmawiać o klimacie

Unia Europejska jest trzecim największym emiterem gazów cieplarnianych na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Pekin dotychczas opierał się presji Europy w kwestii zwiększenia ambicji klimatycznych. Chiny zerwały rozmowy na ten temat z Waszyngtonem w odpowiedzi na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

euroactiv.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY