Warszawa: W tę sobotę uroczystości powstania sejneńskiego. Gdzie, kiedy?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Defilada polskiej kawalerii w Sejnach

Defilada polskiej kawalerii w Sejnach / Fot. Wikimedia Commons

Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury zaprasza w sobotę 27 sierpnia o godzinie 16:00 na plac marsz. Józefa Piłsudskiego.
  • Tam to bowiem odbędą się uroczyste obchody rocznicy powstania sejneńskiego.
  • Przed Grobem nieznanego żołnierza odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
  • Obecny będzie historyk z Warszawskiego IPN-u Marcin Łaszczyński, który przedstawi rys historyczny.
  • Zobacz też: Węgierski Urząd Meteorologiczny przeprosił za… ostrzeżenia o burzach

Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury zaprasza w sobotę 27 sierpnia o godzinie 16:00 na plac marsz. Józefa Piłsudskiego (00-078 Warszawa). Tam to bowiem odbędą się uroczyste obchody rocznicy powstania sejneńskiego (23-28 sierpnia 1919).

Przed Grobem nieznanego żołnierza odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Obecny będzie historyk z Warszawskiego IPN-u Marcin Łaszczyński, który przedstawi rys historyczny. O samym wydarzeniu można przeczytać tutaj.

Powstanie sejneńskie

Tuż obok dwóch powstań wielkopolskich i dwóch powstań śląskich, powstanie sejneńskie uznawane jest za zwycięski zryw niepodległościowy w dziejach Polski. Jest jednak mało znany, warto więc wziąć udział w tym wydarzeniu.

Gdy niemieckie wojska wycofywały się na zachód w wyniku zakończenia I wojny światowej, pojawiła się szansa zarówno dla Polaków, jak i Litwinów. Rada Najwyższa Ententy wytyczyła linię demarkacyjną (linia Focha), rozgraniczającą sporne terytoria. Litewska administracja opuściła znaczną część Suwalszczyzny, pod jej kontrolą pozostały jednak Sejny i tereny aż po rzekę Czarna Hańcza, leżące po polskiej stronie tej linii.

Negocjacje uległy niepowodzeniu. Kiedy premier Litwy Mykolas Sleževičius nawoływał do oporu wobec Polaków, dowództwo suwalskiego Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej zdecydowało o rozpoczęciu powstania.

Z litewskimi siłami 1200 żołnierzy piechoty i 120 kawalerii oraz batalionu rezerwowego pod dowództwem Kazysa Ladigi walczyło 1000 członków POW (pięć kompanii piechoty i szwadron kawalerii) i 41 Suwalski Pułk Piechoty. W starciach zginęło 37 Polaków. Warto zwrócić uwagę, że wybuch powstania spowodował niepowodzenie planowanego zamachu stanu na Litwie, który miał zastąpić rząd Mykolasa Sleževičiusa bardziej propolskim rządem. Kazys Ladiga był jednym z organizatorów zamachu stanu na Litwie w 1926 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Facebook, Wikipedia

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY