Coraz bliżej porozumienia nuklearnego. Iran łagodzi swoje żądania

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. aboutenergy.com

Jak informuje Reuters, Iran zrezygnował z niektórych głównych żądań dotyczących przywrócenia umowy w celu powstrzymania programu nuklearnego Teheranu. Zbliża to możliwość zawarcia porozumienia, powiedział Reuterowi wysoki rangą urzędnik USA w poniedziałek.
  • Jak informuje w anonimowej rozmowie jeden z amerykańskich urzędników, Stany Zjednoczone i Iran są bliskie zawarcia porozumienia.
  • Według niego Teheran łagodzi swoje dotychczasowe żądania w kwestii programu nuklearnego.
  • Jednym z żądań, na które USA nie chcą się zgodzić, to skasowanie wszystkich śledztw Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
  • Zobacz także: 2280 zł miesięcznie dla studentów, którzy odsłużą 5 lat w wojsku

Stany Zjednoczone zamierzają wkrótce odpowiedzieć na projekt umowy zaproponowany przez Unię Europejską, który przywróciłby porozumienie nuklearne z Iranem z 2015 r., od którego były prezydent Donald Trump odstąpił, a obecny prezydent Joe Biden starał się reaktywować.

Amerykański urzędnik, który ze względu na delikatność sprawy wolał zostać anonimowy powiedział, że chociaż Teheran twierdzi, że Waszyngton poczynił ustępstwa, Iran zrezygnował z niektórych swoich kluczowych żądań.

Wrócili w zeszłym tygodniu i zasadniczo zrezygnowali z głównych żądań dot. umowy

– wskazał amerykański urzędnik.

Czytaj więcej: Matecki: Nie zablokowałbym profilu Marcina Roli [NASZ WYWIAD]

Szansa na porozumienie?

Sądzimy, że w końcu przekroczyli Rubikon i ruszyli w kierunku powrotu do umowy na warunkach, które prezydent Biden może zaakceptować. Jeżeli jesteśmy dzisiaj bliżej, to dlatego, że Iran się zmienił. Ustąpili w kwestiach, których trzymali się od początku

– podkreślił.

Jednym z żądań Iranu, na które USA nie chcą się zgodzić jest fakt, iż Iran chce by Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zamknęła wszystkie śledztwa ws. niewyjaśnionych śladów uranu.

Iran chce gwarancji, że MAEA zamknie je wszystkie. Powiedzieliśmy, że nigdy tego nie zaakceptujemy

– poinformował urzędnik.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

eccp.org.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY