2280 zł miesięcznie dla studentów, którzy odsłużą 5 lat w wojsku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Indeks studencki

Indeks studencki / Fot. Wikimedia Commons

Wysokość przyznawanego stypendium stanowi 50% kwoty uposażenia zasadniczego żołnierzy odbywających dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.
  • 8 lipca opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie stypendiów dla kandydatów na żołnierzy.
  • Podano wymogi, jakie student musi spełnić, aby móc ubiegać się o pieniądze z resortu.
  • Na złożenie wniosku ma czas do końca sierpnia.
  • Zobacz też: Intel Polska dopuszcza się dyskryminacji na tle narodowościowym

8 lipca opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie stypendiów dla kandydatów na żołnierzy. Podano wymogi, jakie student musi spełnić, aby móc ubiegać się o pieniądze z resortu. Na złożenie wniosku ma czas do końca sierpnia.

Oferta dotyczy uczniów na 68 wybranych kierunkach wszystkich wyższych zakładów naukowych w Polsce. Chodzi o między innymi finanse, informatykę, weterynarię, dziennikarstwo, budownictwo, chemię, biologię, matematykę, czy fizykę. Dziennik Wschodni dodaje:

Na liście jest też teologia, ale tylko wówczas gdy jest studiowana w wyższych seminariach duchownych lub w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Wymogi

Czego potrzebuje chętny? Zaświadczenia o przyjęciu kandydata na studia oraz oświadczenia o spełnianiu wymogów formalnych do powołania do zawodowej służby wojskowej. Wniosek musi dostarczyć do szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji za pośrednictwem dowolnego wojskowego centrum rekrutacji w Polsce.

Wysokość przyznawanego stypendium stanowi 50% kwoty uposażenia zasadniczego żołnierzy odbywających dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Aktualnie jest to 2280 zł. Wypłata pieniędzy może zostać wstrzymana, jeśli przykładowo stypendysta nie dostarczy szefowi Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji zaświadczenia o zaliczaniu kolejnych semestrów studiów.

Do czego zobowiązany jest uczeń? Musi ukończyć szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przed rozpoczęciem drugiego roku nauki. Prócz tego ma nieodpłatnie brać udział w ćwiczeniach wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy, w zajęciach w Szkole Legii Akademickiej. Student ma również ukończyć kurs oficerski i zdać egzamin na oficera.

W końcu stypendysta ma złożyć wniosek o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej i pozostawać w tej służbie nie krócej niż 5 lat.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dziennik Wschodni

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY