Komiksy historyczne z IPN za darmo w internecie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
komiksy IPN z Łodzi

komiksy IPN z Łodzi / Fot. IPN

Wiele osób niesłusznie lekceważy komiksy, uznając je za prostacką rozrywkę. W rzeczywistości oferta komiksów jest ogromna i niezwykle zróżnicowana – są komiksy dla idiotów i dla inteligentów, promujące szkodliwe i wartościowe treści, narysowane kiepsko i niezwykle piękne.

Dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej powstał wiele komiksów historycznych (głównie dzięki oddziałowi warszawskiemu IPN). Od wydawania komiksów historycznych w atrakcyjny sposób upowszechniających wiedzę historyczną jeszcze lepsze jest, to gdy takie publikacje są dostępne za darmo np. w postaci PDF w internecie. Tak właśnie jest z komiksami historycznymi wydawanymi przez oddział łódzki IPN.

Zobacz także: Rusza IV edycja stażu w Mediach Narodowych. Aplikuj i zdobądź doświadczenie [ZGŁOSZENIE]

Major Hubal

Jednym z dostępnych za darmo w internecie komiksów wydanych przez IPN z Łodzi jest 44 stronicowy komiks „Major Hubal” narysowany przez Tomasza Kleszcza według scenariusza Bartłomieja Kluski. „Major Hubal” to album w formie dokumentalnej (a nie fabularnej) powieści graficznej przedstawiający losy majora Henryka Dobrzańskiego i Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. Komiks jest nie tylko dostępny w internecie, ale i formie papierowego albumu – mogą go dostać dla swoich uczniów szkoły i nauczyciele, którzy skontaktują się z łódzkim IPN (podobnie jest z innymi komiksami i grami) – osoby zainteresowane wydawnictwem proszone są o kontakt pod adresem [email protected] lub telefonicznie: 42 201 46 61.

Jak każdy komiks IPN także i ten o majorze Hubalu ma wkładkę historyczną. Jej autorem jest scenarzysta doktor Bartłomiej Kluska. Nauczyciele mogą też od IPN dostać (dostępny też za darmo w postaci PDF) zestaw ćwiczeń dydaktycznych (składający się z ćwiczeń, infografiki i map), by w oparciu o komiks przeprowadzić lekcje historii.

Henryk Dobrzański „Hubal” walczył w legionach, wojnie 1920 roku z Rosjanami, i od 1939 z Niemcami i Rosjanami. Pod Niemiecką okupacją kontynuował walkę z Niemcami jako oddział partyzancki umundurowany w polskie mundury. Kiedy ZWZ/AK nakazała mu zejście do konspiracji, by nie narażać ludności cywilnej polecenia te ignorował, choć w odwecie za jego działalność Niemcy mordowali Polaków. Zginął w walkach z Niemcami.

Cały komiks za darmo w internecie w PDF.

Operacja Dorsze

O walce z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej opowiada też wydany przez łódzki IPN 40 stronicowy komiks „Operacja Dorsze”. Narysował go Tomasz Kleszcz według scenariusza (autora wkładki historycznej do albumu) doktora Bartłomieja Kluski.

Bohaterami komiksu są Polacy, którzy podczas II wojny światowej oddawali swoje życie, pomagając alianckim żołnierzom, którzy uciekali z niemieckich obozów jenieckich zlokalizowanych na ziemiach polskich (konkretnie w Poznaniu) okupowanych przez Niemców. Znamy tylko niektórych z polskich bohaterów, tylko tych wymienionych w niemieckich aktach śledztw i procesów, po których byli mordowani przez Niemców. Polacy zbiegłym z obozów aliantom zapewniali schronienie i fałszywe dokumenty. AK przerzucała takich zbiegów do krajów, gdzie byli bezpieczni – do Szwecji, Szwajcarii, przez Turcję, Jugosławię, Węgry i Francję do Hiszpanii lub bezpośrednio na Wyspy Brytyjskie, a nawet – przez Rumunię – do Afryki Północnej. Ucieczki takie nie stanowiły zagrożenia dla jeńców – złapani trafiali z powrotem do obozów jenieckich, dla Polaków oznaczały jednak śmierć – Niemcy zabijali wszystkich Polaków zaangażowanych w pomoc jeńcom – co gorsza jeńcy często sami wydawali tych Polaków, którzy im pomagali.

Cały komiks za darmo w internecie w PDF.

Waleczny Tadzio

Scenarzystą i autorem rysunków do 28 stronicowego komiksu „Waleczny Tadzio” jest Tomasz Wilczkiewicz, konsultantem historycznym Artur Ossowski. Bohaterem komiksu jest Tadeusz Jeziorowski nastolatek, który bohatersko walczył w obronie Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej. Komiks i zestaw ćwiczeń dla nauczycieli, za darmo dostępny jest w PDF na stronie IPN, wersję papierową dla uczniów mogą zamawiać nauczyciele, oraz jest ona dystrybuowana w szkołach i placówkach kulturalnych Łodzi, oraz Płocka.

Cały komiks za darmo w internecie w PDF.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY