Zmarła Tekla Juniewicz. Najstarsza Polka i druga na świecie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zmarła najstarsza kobieta w Polsce

Zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz / Fot. Twitter

W wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz, która była również drugą najstarszą osobą na świecie. Tę smutną informację przekazał Urząd Miasta Gliwice, dodając, że zmarła ona w nocy z 18 na 19 sierpnia.

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 roku. Po II Wojnie Światowej przeniosła się do Gliwic. Kobieta cieszyła się bardzo dobrym zdrowiem i, jak wspomina wnuk kobiety, prawie w ogóle nie chorowała. Kiedy miała 7 lat, zachorowała na tyfus, jednak zdołała wyzdrowieć. 

Wnuk zmarłej kobiety, Adam w rozmowie z TVN24 przyznał, że nie pamięta, czy jego babcia chorowała przez setnymi urodzinami. W wieku 100 lat zapadła na zapalenie oskrzeli, lecz 3 dawki antybiotyku przywróciły ją do zdrowia. Natomiast 10 lat później przeszła operacje związane z kamieniem na woreczku żółciowym. Wnuk Tekli Juniewicz powiedział, że kobieta była całkowicie samodzielna do 111. roku życia.

Tekla Juniewicz była najdłużej żyjącą Polką w historii. Portal “Najstarsi Polacy” ustalił, że to właśnie ona jako pierwsza osiągnęła wiek 112, 113, 114, 115 i 116 lat. Dzierżyła tytuł drugiej najstarszej osoby na świecie, ustępując jedynie francuskiej zakonnicy Lucile Radon, która ma 118 lat.

Czytaj więcej: Spór w partii Brauna. Trzech działaczy straciło stanowiska

Kochająca rodzina Juniewicz

Tekla Juniewicz miała pięcioro wnuków, czworo prawnuków i czworo praprawnuków. Jej starsza córka zmarła w 2016 roku w wieku 88 lat, młodsza natomiast ma 93 lata. Warto dodać że, najmłodszy praprawnuk pani Tekli urodził się rok temu, w dzień jej 115. urodzin.

Babcia lubi towarzystwo, lubi ludzi otwartych, nie lubi dystansu. I ma w sobie jakąś moc, że każdy chce ją dotknąć, przytulić się do niej

– powiedział pan Adam.

Tekla Juniewicz zmarła w nocy z 18 na 19 sierpnia w Gliwicach. Miała 116 lat.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY