Polacy inwestują w waluty. Rekordowo wysokie depozyty

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Banknoty PLN

Banknoty PLN / fot. pixabay.com

Polacy trzymają w bankach coraz więcej dolarów i euro. Zdaniem ekspertów to przede wszystkim sposób na ucieczkę przed inflacją i ochronę wartości oszczędności – czytamy w "Rzeczpospolitej".
  • W ostatnim artykule dziennik “Rzeczpospolita” zwrócił szczególną uwagę na znaczący wzrost popularności inwestowania Polaków w depozyty.
  • Do połowy b.r. depozyty w obcych walutach zgromadzone przez gospodarstwa domowe sięgnęła, aż 160 mld złotych.
  • Nieznacznie spadł depozyt zgromadzony w polskiej walucie. Z ubiegłorocznych 919 mld złotych spadł do 910 mld złotych.
  • Eksperci przekonują, że Polacy szukają oszczędności w obcych walutach przez szalejącą inflację i kryzys ekonomiczny.
  • Zobacz także: Chiny: Kara śmierci dla wyższego urzędnika Partii za przekupstwo

Dziennik “Rzeczpospolita” zwróciła ostatnio uwagę, że na koniec pierwszej połowy b.r. wartość zgromadzonych depozytów w obcych walutach przez gospodarstwa domowe sięgnęła 160 mld złotych.Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego w porównaniu z ubiegłym rokiem to, aż 30 mld złotych więcej.

Z kolei dane Narodowego Banku Polskiego pokazują inne liczby, lecz kierunek rozwoju jest ten sam. Gazeta zaznacza, że na koniec czerwca br. walutowe depozyty gospodarstw domowych były rekordowo wysokie – w przeliczeniu to już 135 mld złotych, o 25 proc. tj. 27 mld złotych więcej niż rok temu.

Dziennik zauważa, że wraz ze wzrostem gromadzonych na kontach walut, w ostatnich miesiącach zaczęła spadać wartość depozytów złotowych: w czerwcu tego roku była niemal 1 proc. niższa niż rok wcześniej. Spadek do ok. 910 mld złotych z 919 mld złotych zanotowanych rok wcześniej.

Raczej trudno mówić w tym przypadku o masowej ucieczce od złotego, ale na pewno można zastanowić się, skąd taka rosnąca popularność oszczędności walutowych?

– czytamy na stronie “rp.pl”.

Dodaje, że sama ich wartość wyrażona w złotych rośnie po części ze względu na deprecjację naszej rodzimej waluty.

Czytaj więcej: Od września ochrona słowackiej przestrzeni powietrznej ma być w rękach Polski i Czech

Desperacka próba walki z inflacją

Inwestorzy oraz osoby prywatne poszukują w czasie kryzysu gospodarczego i szalejącej inflacji środka, który zapewni im w miarę uczciwe zgromadzenie oszczędności. W efekcie, udział depozytów w walutach obcych w depozytach ogółem wzrósł w ciągu roku o 2,4 pkt. proc. (z 10,5 w czerwcu 2021 do 12,9 proc. w czerwcu 2022 r.), podczas gdy w ostatniej dekadzie przyrost tego udziału wynosił średnio 0,29-0,33 pkt. proc. rocznie.

Polacy z jednej strony mogą poszukiwać okazji do wyższej stopy zwrotu swoich oszczędności, co przy słabym złotym i wyższej niż na świecie inflacji mogą dawać właśnie bardziej stabilne waluty globalne. Ale z drugiej strony może też chodzić o zapewnienie sobie pewnego rodzaju poduszki bezpieczeństwa na czarną godzinę, gdybyśmy potrzebowali aktywów, którymi można obracać na całym świecie

– powiedział Leszek Zięba, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego i mFinanse.

Jak stwierdza dziennik, nie wiadomo dokładnie, jakie waluty gromadzą Polacy, można podejrzewać, że to przede wszystkim te najbardziej popularne – dolar, euro czy frank szwajcarski.

Eksperci ostrzegają przy tym, by nie traktować takich zakupów jako inwestycji gwarantujących szybki i wysoki zysk. Trzeba tu pamiętać, że wahania na rynkach walutowych są bardzo duże, a prognozy na przyszłość obarczone dużą niepewnością

– dodał.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY