Chiny: Kara śmierci dla wyższego urzędnika Partii za przekupstwo

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Wysoki rangą funkcjonariusz Komunistycznej Partii Chin Shi Wenqing został skazany na śmierć pod zarzutem przekupstwa.
  • Shi piastował wysokie stanowiska, z których miał zgarnąć2 8,6 miliona dolarów łapówek w latach 2003-2020.
  • W zamian za nie miał zapewnić nielegalną pomoc instytutom i osobom, a także nabywanie gruntów państwowych.
  • Oskarżonemu podobno poświęcono trochę szczególnej uwagi, ponieważ “wyznał wszystkie fakty dotyczące jego przestępczego postępowania” i zwrócił pieniądze z łapówek rządowi, ale i tak został skazany na śmierć. 
  • Zobacz też: Ceny węgla w sklepie PGG w górę. Nawet o 40 procent

Chińskie media państwowe ogłosiły we wtorek, że wysoki rangą funkcjonariusz Komunistycznej Partii Chin Shi Wenqing został skazany na śmierć pod zarzutem przekupstwa.

Według państwowego magazynu Global Times Shi był wcześniej zastępcą dyrektora Stałego Komitetu Prowincjonalnego Kongresu Ludowego w prowincji Jiangxi, która znajduje się w środkowych Chinach. Zajmował również stanowisko w północno-wschodniej prowincji Heilongjiang.

Z tych stanowisk Shi miał zgarnąć 28,6 miliona dolarów łapówek w latach 2003-2020, w zamian za co ponoć zapewnił

nielegalną pomoc instytutom i osobom, które były zaangażowane w finansowanie i kontraktowanie projektów, a także nabywanie gruntów państwowych.

Shi miał przyjmować łapówki przez wiele miesięcy po tym, jak przeszedł na emeryturę w 2019 roku. Ponadto

wydawał bezpodstawną krytykę polityki Partii i oszukiwał rząd centralny w głównych kwestiach.

Sąd, który skazał urzędnika, oznajmił:

Liczba łapówek przyjmowanych przez Shi była ogromna i spowodowała duże straty dla interesów kraju i ludzi, więc sprawa musi być potraktowana poważnie.

Wyrok

Oskarżonemu podobno poświęcono trochę szczególnej uwagi, ponieważ “wyznał wszystkie fakty dotyczące jego przestępczego postępowania” i zwrócił pieniądze z łapówek rządowi, ale i tak został skazany na śmierć. 

Shi, 68 lat, jest członkiem Komunistycznej Partii Chin od 1974 roku i zaczął piastować wysokie urzędy w 1999 roku. W 2015 roku objął najwyższe stanowisko jako zastępca dyrektora Stałego Komitetu Jiangxi. Partia Komunistyczna ogłosiła, że ​​prowadzi śledztwo w sprawie korupcji Shi we wrześniu 2020 roku. Został wydalony z partii w marcu 2021 roku i aresztowany w następnym miesiącu. Został formalnie oskarżony o “branie łapówek i nielegalne posiadanie broni palnej” w maju 2021 roku.

Portal Breitbart News pisze, że zarzuty o korupcję są powszechnym narzędziem służącym do oczyszczenia urzędników Partii Komunistycznej, którzy wypadają z łask, a surowe wyroki są często wydawane, ponieważ partia chce być postrzegana jako twarda wobec korupcji. Pozorny paradoks, że Chiny są przesiąknięte korupcją pomimo skłonności do karania ich długimi wyrokami więzienia lub egzekucją, rzadko jest omawiany.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Breitbart News

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY