Od września ochrona słowackiej przestrzeni powietrznej ma być w rękach Polski i Czech

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
F-16

F-16 / Fot. Wikimedia Commons

Konflikt na Ukrainie pokazał nam, jak ważna jest jedność NATO i wzajemna pomoc sojuszników - orzekła czeska minister obrony.
  • Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Bratysława zaczęła przygotowywać się do wcześniejszego zakończenia eksploatacji rosyjskich myśliwców MiG-29.
  • Nasi południowi sąsiedzi cztery lata temu zamówili z USA 14 myśliwców F-16.
  • Do czasu ich dostarczenia Polacy i Czesi będą zapewniać ochronę słowackiej przestrzeni powietrznej.
  • Zobacz też: Biedronka stoi w obliczu srogich kar finansowych

Od września na słowackim niebie nie będą latać myśliwce MiG-29. Nasz południowy sąsiad wymienia je na zamówione F-16. Do czasu ich dostarczenia to Polska i Czechy mają zapewniać ochronę tamtejszej przestrzeni powietrznej.

Rzeczniczka ministerstwa obrony Słowacji, Martina Koval’Kakaszczikova, rzecze:

27 sierpnia podpisane zostaną dokumenty o wspólnej ochronie słowackiej przestrzeni powietrznej przez Polskę i Czechy od września br. Polskie i słowackie myśliwce będą startować z baz zlokalizowanych w obu krajach i po zakończeniu lotu będą wracać do baz macierzystych w Polsce i Czechach. W razie potrzeby polskie lub czeskie odrzutowce będą mogły lądować na zapasowych lotniskach na Słowacji.

Wspólna ochrona nie będzie polegała na wyodrębnieniu części dla Polski i drugiej dla Czech.

W zależności od konkretnej sytuacji zadania będą wykonywać albo czeskie, albo polskie maszyny.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Bratysława zaczęła przygotowywać się do wcześniejszego zakończenia eksploatacji rosyjskich myśliwców MiG-29. Słowacja cztery lata temu zamówiła z USA 14 myśliwców F-16.

Czescy lotnicy

Armia czeska ma wieloletnie doświadczenie w ochronie obcego nieba. Od 2009 roku uczestniczy w ochronie przestrzeni powietrznej państw członkowskich NATO. Czescy lotnicy wielokrotnie operowali w ten sposób na Islandii i w krajach bałtyckich, a obecnie odbywają siódmą podobną misję na Litwie.

Czeska pani minister obrony Jana Černochová powiedziała:

Konflikt na Ukrainie pokazał nam, jak ważna jest jedność NATO i wzajemna pomoc sojuszników. Dlatego cieszę się, że mogę negocjować w imieniu Czech, aby pomóc naszym słowackim sąsiadom zapewnić ochronę ich przestrzeni powietrznej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja, RMX News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY