Dr Paluch: Bitwa Warszawska była praktycznie najważniejsza [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dr Marcin Paluch

Dr Marcin Paluch / Fot. YouTube/MediaNarodowe

"Piłsudski miał przy sobie bardzo dobrych dowódców, zawodowych oficerów" - mówił w Dniu na żywo dr Marcin Paluch, historyk i ekspert ds. uzbrojenia.

Zobacz także: Francja: Kościoły chronione przez uzbrojonych policjantów w Święto Wniebowzięcia NMP

18. najważniejsza bitwa świata

“Na czas XX wieku jest to bitwa praktycznie najważniejsza. Po 123 latach zaborów, po kruchej budowie państwa polskiego, staje nawała bolszewicka, nawała hunów ze wschodu. To gigantyczna armia bolszewicka – siła potężna. Front, który najbardziej nas interesuje podczas tej bitwy to front nad Dźwiną. Bitwa Warszawska jest ważnym elementem, bo po długim okresie cofania, trzeba przejść do działań obronnych na przedmieściach Warszawy. To nie jest łatwe – trzeba zregenerować oddziały, dać nowe dowództwo i uzbrojenie. Bolszewicy popełniają błędy – dwa fronty Tuchaczewskiego i Jegorowa nie mają dobrego połączenia. Piłsudski ma przy sobie bardzo dobrych dowódców, zawodowych oficerów. Najważniejszym jest gen. Tadeusz Jordan Rozwadowski. Marszałek Piłsudski pojechał do grupy manewrowej do Puław, a Rozwadowski staje się szefem sztabu. To bardzo dobry artylerzysta, który w 1915 roku przeprowadzał już uderzenia przy pomocy artylerii. Pod Gorlicami pokazał jak to trzeba robić. Mamy w Warszawie gen. Rozwadowskiego, dowódcę frontu północnego – gen. Hallera, znawcę taktyki francuskiej przy naszej armii i gen. Sosnkowskiego. Dowódców, którzy byli zawodowymi oficerami, którzy ustawili wokół Warszawy linie obronne” – podkreślał dr Paluch.

Pomoc Węgier

“Węgry są jedynym państwem, które pomaga. Postanawiają oddać nam własne magazyny, własne zasoby amunicji – do karabinów i dział artyleryjskich. Węgrzy znali bolszewię i barbarzyństwo tych komunistycznych morderców. Około 12 sierpnia przybywają pociągi z amunicją, która zostaje rozesłana” – dodał gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY