Czarnek: “Szkoły katolickie również potrzebują dofinansowania”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek / Fot. PAP/Albert Zawada. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnej zaprezentował nowy program "Inwestycje w oświacie". Środki zostaną przekazane dla szkół prywatnych w tym, katolickich.
  • W wywiadzie dla Radia Maryja minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek zaprezentował program “Inwestycje w oświacie”.
  • Podkreślił, że jest to program przeznaczony dla szkół pozasamorządowych.
  • Resort przeznaczył na dotacje 100 mln złotych z budżetu.
  • Zaznaczył, że pomimo kryzysu energetycznego po stronie samorządów leży zapewnienie uczniom odpowiednich warunków do edukacji.
  • Zobacz także: 640 lat temu rozpoczęła się historia jasnogórskiego klasztoru

Ministerstwo edukacji i nauki ogłosiło nowy program “Inwestycje w oświacie” dedykowany dla szkół i placówek niesamorządowych. Na jego realizację zaplanowano 100 mln złotych.

Szef resortu edukacji prof. Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że jest to pierwszy program inwestycyjny dla szkół, które są prowadzone przez inne podmioty niż organy jednostek samorządu terytorialnego.

Samorząd terytorialny może i pozyskuje środki na rozwój infrastruktury edukacyjnej i to w ogromnej ilości. Patrząc tylko na jesienny i wiosenno-letni nabór z inwestycji z Polskiego Ładu, jednostki samorządu terytorialnego pozyskały ze środków rządowych 5 mld 200 mln zł na: rozbudowę, modernizację, termomodernizację szkół, wyposażenie, ale także na rozbudowę i budowę infrastruktury sportowo-edukacyjnej. Mam na myśli boiska przy szkołach, bieżnie czy sale gimnastyczne, które powstają z rządowych środków. Do tych pieniędzy jest dostęp i kolejne nabory z Polskiego Ładu również będą obejmowały inwestycje edukacyjne. Wystarczy tylko wola samorządu, aby inwestować w szkoły. To się dzieje i za to samorządom bardzo dziękuję 

– zaznaczył minister edukacji i nauki.

Warto zauważyć, że do tej pory pozbawione możliwości korzystania z rządowych środków były niesamorządowe szkoły oraz placówki edukacyjne, czyli tzw. stowarzyszeniowe szkoły.

Dla niesamorządowych szkół i placówek edukacyjnych również potrzeba środków finansowych na rozwój edukacyjny i infrastrukturalny. Są też szkoły katolickie, które kształcą dziesiątki, a nawet setki tysięcy młodych polskich obywateli. Dzieci i młodzież ze szkół katolickich też potrzebują kształcenia w dobrych warunkach. Są takie szkoły, jak np. I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach, gdzie kończyliśmy ogólnopolski rok szkolny w czerwcu 2022 roku. Uczy się tam blisko 500 uczniów na znakomitym poziomie, ale bez sali gimnastycznej, bo tego rodzaju podmioty takiego dostępu do środków finansowych nie mają. Stąd 100 mln zł na inwestycje w oświatę, która jest prowadzona przez podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego. To pieniądze na rozmaite inwestycje i budowlane, i remontowe 

– powiedział prof. Przemysław Czarnek.

Czytaj więcej: USA: Kontrrewolucja również na uczelniach. Coraz mniej lekarzy aborcyjnych

Kryzys energetyczny

Przemysław Czarnek odniósł się także do kryzysu energetycznego i podkreślił, w jaki sposób ministerstwo zabezpiecza szkoły oraz wszelkie placówki edukacyjne na sezon zimowy.

Pamiętajmy, że prowadzenie oświaty to zadanie własne samorządów, stąd rząd myśli w taki sposób, by dochody samorządów nie zmniejszały się i żeby z tych dochodów można było utrzymać infrastrukturę szkolną. Zadaniem samorządów, które w 95 proc. prowadzą szkoły w Polsce, jest utrzymanie infrastruktury edukacyjnej. (…) Cały czas trwa energetyczny kryzys światowy wywołany agresją Rosji na Ukrainie, ale też przede wszystkim tym, że ktoś „wyhodował” Władimira Putina w ciągu 20 lat i pozwolił mu uzależnić energetycznie Europę i znaczną część świata od swoich surowców i to jest przedmiotem analizy. Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządami 

– podkreślił minister.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY