640 lat temu rozpoczęła się historia jasnogórskiego klasztoru

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Scena przedstawiająca przekazanie Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej paulinom

Scena przedstawiająca przekazanie Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej paulinom / Fot. Twitter

640 lat mija, odkąd grupa mnichów z Węgier objęła w posiadanie jasnogórskie wzgórze z drewnianym kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 9 sierpnia 1382 roku książę Władysław Opolczyk sprowadził Paulinów na częstochowskie wzgórze i ufundował na nim klasztor. Już dwa lata później pojawił się tu Cudowny Obraz Matki Boskiej, namalowany prawdopodobnie przez samego świętego Łukasza Ewangelistę. Od tamtej pory częstochowskie wzgórze wznosi się nad Polską, stanowiąc stolicę polskiego katolicyzmu.

Nazwa Jasna Góra po raz pierwszy została użyta w dokumencie z 1388 roku. Nadali ją węgierscy paulini, nawiązując tym samym do klasztoru św. Wawrzyńca na Jasnej Górze w Budzie.

Fot. Twitter

Czarna Madonna

Mówiąc o Jasnej Górze, nie można nie wspomnieć o ikonie Matki Boskiej Częstochowskiej, wizerunku Czarnej Madonny. Udokumentowano wiele cudów. Jednym z przykładów jest trwałe uzdrowienie z inwalidztwa Janiny Lach z Łodzi, które miało miejsce w 1979 roku. Uzdrowienie z paraliżu kończyn dolnych jest trwałe. Dokumentacja lekarska stwierdziła z bezwzględną pewnością kalectwo do dnia uzdrowienia. Wielu było takich, którzy przyszli z wiarą, i zostawili za sobą kule.

Fot. Twitter

Matka nas chroni. Chrońmy Matki

To na Jasnej Górze w 1920 roku przed ołtarzem Bogurodzicy Paulini, leżąc krzyżem korzyli się w prochu przed Panem błagając za lud. Niezliczone tłumy z czołem schylonym błagały o ratunek dla ojczyzny. Królowa Polski wysłuchała błagań, i wygrała Bitwę Warszawską.

Tam, gdzie bije serce narodu, będą atakować jego wrogowie. Podczas protestanckiej agresji zwanej również “potopem szwedzkim” najeźdźcy aż sześć razy próbowali zająć zbrojnie duchową stolicę Polski – klasztor na Jasnej Górze. Każdy ich atak zakończył się niepowodzeniem.

Również dziś Jasna Góra jest nieudolnie atakowana przez publicznych gorszycieli, propagatorów grzechu sodomskiego. Lecz tak jak dawniej, tak i dziś nie brakuje pobożnych mężów i pokornych niewiast, którzy gotowi umrzeć, byle miejsca tego nie dać splugawić kolorową szmatą, symbolem śmiertelnego grzechu.

Fot. YouTube

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter, PCh24, Wikipedia, TV Republika

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY