CIA finansowała krucjatę różańcową w czasie zimnej wojny

historia
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Różaniec

Różaniec / Fot. Pixabay

W następstwie fiaska w Zatoce Świń na Kubie, CIA rozpoczęła "Operację Brat Sam", i wymierzyła w Brazylię Rodzinną Krucjatą Różańcową księdza Peytona.

Czcigodny Sługa Boży Kościoła katolickiego ksiądz Patrick Peyton pochodził z Irlandii, ale w młodości wyruszył do USA. Znany milionom na całym świecie jako “Ksiądz Różańcowy”, pionier mediów katolickich wykorzystywał radio, telewizję, film i bilbordy, aby promować modlitwę rodzinną. Jednym z najbardziej znanych haseł, jakie wymyślił, było:

Rodzina, która modli się razem, pozostaje razem.

W ramach jego “Rodzinnej Krucjaty Różańcowej” od 1948 roku miliony uczestniczyły w masowych wiecach różańcowych w miastach na wszystkich kontynentach. Do 1985 roku, kiedy dwa miliony ludzi wzięło udział w wiecu modlitewnym w Manili na Filipinach, na całym świecie zorganizowano 260 takich wieców różańcowych, poświęconych wspólnym modlitwom.

Media

Do propagowania modlitwy różańcowej wykorzystywał stacje radiowe. Przekonał Binga Crosby’ego do udziału w programie wraz z prezydentem Harrym Trumanem i arcybiskupem Nowego Jorku Francisem Spellmanem. W programie powiedziano, że rodzice i siostra pięciu braci Sullivan, którzy utonęli na morzu podczas II wojny światowej, odmawiają różaniec. Program zakończył się apelem ks. Peytona do rodzin o wspólną modlitwę różańcową w intencji pokoju.

Program radiowy odniósł ogromny sukces. Po założeniu Family Theatre Productions w Hollywood w 1947 roku kapłan zdołał pozyskać do udziału w swoich produkcjach najpopularniejszych aktorów Hollywood, w tym Jamesa Stewarta, Lucille Ball, Boba Hope’a i Maureen O’Hara. W latach 80. w jego programach telewizyjnych pojawili się księżna Monako Grace Kelly, Placido Domingo i Frank Sinatra.

CIA

Ksiądz Peyton wierzył, że różaniec był ostateczną bronią masowego rażenia (bronią masowego oddania), która zniszczy bezbożny komunizm. To dlatego CIA potajemnie sfinansowała krucjatę różańcową ks. Peytona w Ameryce Łacińskiej w okresie zimnej wojny. Peter Kelly opowiada w filmie dokumentalnym “Guns & Rosaries”:

Ks. Patrick Peyton był zaangażowany w tajną kampanię finansowaną z dolarów CIA, mającą na celu zwalczanie lewicowych ruchów politycznych w Ameryce Łacińskiej na początku lat sześćdziesiątych.

W następstwie fiaska w Zatoce Świń na Kubie, CIA rozpoczęła “Operację Brat Sam”, i wymierzyła w Brazylię Rodzinną Krucjatą Różańcową księdza Peytona. W grudniu 1963 roku na ulicach Brazylii pojawiły się grupy katolickie, które wyrażały niezadowolenie z rządu prezydenta Goularta. W marcu 1964 r. brazylijscy generałowie dokonali zamachu stanu.

Duszpasterz powiedział:

Uważam krucjaty w Ameryce Łacińskiej w ciągu dekady lat sześćdziesiątych za najbardziej znaczące i najskuteczniejsze.

Co ciekawe, współpraca ta zakończyła się z inicjatywy samego Papieża. Święty Paweł VI poinstruował ks. Peytona w 1965 roku, aby nie przyjmował dalszego finansowania z CIA. Prawdopodobnie Watykan nie chciał, by akcja księdza Peytona była wykorzystywana w politycznych rozgrywkach międzynarodowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Catholic Ireland

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY