Polski językiem urzędowym w brazylijskim miasteczku

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Polonia w Brazylii

Polonia w Brazylii / Fot. Facebook

Małe miasteczko w Brazylii uczyniło z języka polskiego swój oficjalny język w uznaniu dla dużej społeczności polskiej.

Założoną w 1906 r. przez polskich imigrantów gminę Áurea w południowym stanie Rio Grande do Sul zamieszkuje około 3600 osób, z których 90 procent ma polskie pochodzenie. W konsekwencji polskie symbole i tradycje są szeroko rozpowszechnione w społeczności, a polskich szkół, stowarzyszeń i zespołów folklorystycznych nie brakuje.

Stowarzyszenia Wspólnota Polska – organizacja pozarządowa pod patronatem Senatu RP – napisała:

To niewątpliwy dowód uznania dla wkładu naszych rodaków w rozwój społeczny i kulturalny Brazylii, a zwłaszcza miejsc, w których diaspora potomków polskich emigrantów – często z drugiej połowy XIX wieku – jest najliczniejsza

Polskie dziedzictwo

Szacuje się, że obecnie w Brazylii mieszka około pięć milionów osób polskiego pochodzenia. Większość przybyła w drugiej połowie XIX wieku, aby uniknąć “pogłębiającej się obcej dominacji”. Fabricio Jose Nazzari Wichrowski, który wystąpił z inicjatywą wprowadzenia języka polskiego jako urzędowego, powiedział, że do Brazylii przybyło wielu polskich emigrantów. W tym uczestnicy potępionych przez Papieży prowokacji listopadowej i styczniowej. Według Wichrowskiego dla wielu rodzin emigracja była postrzegana jako jedyny sposób, aby dać swoim dzieciom nadzieję na lepsze życie. 

Obecnie ślady i przejawy polskiej kolonizacji widoczne są w różnych aspektach życia codziennego, m.in. w gastronomii, architekturze, folklorze, religii, rzemiośle, a także w specyficznym akcencie, jaki to dziedzictwo językowe nakłada na język portugalski, którym obecnie posługują się potomkowie polskich imigrantów.

Język polski stanowi teraz drugi język urzędowy – po portugalskim – brazylijskiej gminy. Áurea jest regularnie odwiedzana przez polskich youtuberów, którzy przygotowali już niejeden materiał o mieszkającej tam polskiej społeczności.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

The First News, RMF

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY