Nowa Zelandia. Rząd ogłasza plan przenoszenia domów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Nowa Zelandia przygotowuje się na katastrofę klimatyczną

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Rząd Nowej Zelandii ogłosił plan adaptacji kraju do zmian klimatu. Dokument ma przygotować państwo na coraz częstsze powodzie, pożary oraz podwyższenie poziomu morza. Nie wykluczono również możliwości przenoszenia mieszkańców w głąb kraju.
  • Minister ds. zmian klimatu James Shaw z Nowej Zelandii ogłosił obszerny plan walki ze skutkami tzw. globalnego ocieplenia.
  • W 200-stronnicowym dokumencie opracowano plan ewakuacji około 70 tys. mieszkańców objętych strefą zagrożenia.
  • Plan obejmuje obecnie okres 6 lat, gdzie głównym jego założeniem jest informowanie ludności i przedsiębiorców o niebezpieczeństwie.
  • Zobacz także: Lobbyści związani z Pelosi przepychają chiński system kredytu społecznego dla USA

Ok. 70 tys. domów położonych na nowozelandzkich wybrzeżach jest zagrożonych rosnącym poziomem mórz, a innym, położonym w głębi lądu, grożą powodzie

– przekazał nowozelandzki minister ds. zmian klimatu James Shaw.

W dokumencie resortu klimatu wskazano obszary, które są zagrożone naturalnym niebezpieczeństwe, gdzie życie może być niemożliwe do zniesienia.

Budynki i infrastruktura, w tym drogi i sieci przesyłowe zapewniające kluczowe usługi, zaczną być zalewane, co doprowadzi do ich uszkodzenia i zniszczenia

– czytamy w dokumencie nowozelandzkiego rządu.

Stwierdzono również, że zaplanowany odwrót, ucieczka z takich miejsc będzie wskazana jako ostateczność. Zaproponowano również budowę wałów oraz budowanie domów na palach.

Czytaj: więcej: Będzie kolejny rządowy pełnomocnik. Zdubluje zadania innego?

Zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie?

W ponad 200-stronnicowym dokumencie uwzględniono 6-letni plan, który głównie koncentruje się na informowaniu lokalnej społeczności i przedsiębiorstw o ewentualnych zagrożeniach. Ma to ułatwić podejmowanie decyzji o planowaniu przestrzennym.

O potencjalnych zagrożeniach związanych ze zmianą klimatu i ich wpływem na konkretny obszar obowiązkowo informowane mają być np. osoby kupujące nieruchomości na danym terenie. W niektórych przypadkach może to wpłynąć na ceny ubezpieczeń oraz stawki podatków od nieruchomości.

Musimy sobie radzić z ekstremalnymi zjawiskami meteorologicznymi, które jeszcze kilka lat temu wydawały się nie do wyobrażenia, a teraz występują z niespotykaną wcześniej częstotliwością i intensywnością

– wyjaśnił minister.

Zdaniem ekspertów plan jest krokiem w dobrym kierunku, ale został przyjęty za późno i brakuje w nim szczegółów.

Dopiero sprzątamy po niedawnych powodziach, przyszły rok może przynieść kolejne ekstremalne zjawiska i ten dokument przypomina nam o zagrożeniach przed którymi stoimy, ale przed nami jeszcze długa droga

– powiedział dr Nick Cradock-Hendy z instytutu Manaaki Whenua.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY