Będzie kolejny rządowy pełnomocnik. Zdubluje zadania innego?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki

Warszawa, 20.06.2022. Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji programowej Stowarzyszenia OdNowa RP pt. "Samorząd OdNowa". / Fot. PAP/Rafał Guz. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rząd wkrótce powoła Pełnomocnika Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP. To kolejny z wielu pełnomocników powołanych przez obecny rząd. Co ciekawe, już jest pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Zobacz także: Ziobro: “Czas na krytyczne spojrzenie na UE”

Rząd pomysł powołania kolejnego pełnomocnika uzasadnia potrzebą „odpowiedzi na rosnące wyzwania dla bezpieczeństwa informacyjnego państwa oraz skoordynowania działań poszczególnych komórek administracji rządowej i instytucji w tym zakresie”. Co ciekawe, w rządzie jest już pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa. Stanowisko to pełni Janusz Cieszyński. Rząd nie sprecyzował, jakie są powody rozdzielenia tych dwóch spraw.

Wedle założeń projektu, nowy pełnomocnik będzie koordynował działania instytucji, w zadaniach których „leży wykrywanie, monitorowanie i neutralizowanie zagrożeń informacyjnych wymierzonych w interesy Rzeczypospolitej Polskiej, koordynacja działań w zakresie rozpoznawania i neutralizowania zagrożeń dla bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz reagowanie na nie”. Ma też wypracowywać rekomendacje dla Rady Ministrów w zakresie rozwiązań systemowych.

Z kolei do zadań istniejącego już pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa należy m.in. koordynacja działań zespołów reagowania na cyberataki, czyli tzw. CSIRT (Computer Security Incident Response Team). Zespoły te działają w trzech obszarach. Zespół przy MON odpowiada za ataki na obszar wojskowy, przy ABW – za ataki na administrację rządową, a przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej(NASK) – za ataki na infrastrukturę cywilną, np. banki.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

isportal.pl, gazetaprawna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY