Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 25 do 31 lipca: demonstracje, pikiety, spotkania

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Kiedy Trzaskowski zakazuje Marszu Powstania Warszawskiego, co jest zapowiedzią zakazu wszelkiej działalności patriotycznej po przejęciu władzy przez PO, warto korzystać z kierowanej do polskich patriotów oferty ciekawych spotkań, w tym i spotkań IPN, którego działalności chce zakazać PO.

25 lipca – poniedziałek

Zobacz także: Brednie o Wielkiej Lechii – przypominamy ostrzeżenia Patlewicza i Michalkiewicza

Zapraszamy Państwa na debatę nt. postmodernizmu, której towarzyszyć będzie premiera książki „Cyniczne Teorie”. Godz. 17:00. Świetlica Wolności, Nowy Świat 6/12 (Były budynek KC PZPR). Gośćmi specjalnymi wieczoru będą: prof. dr hab. med. Zbigniew Lew-Starowicz (psychiatra, seksuolog, psychoterapeuta, konsultant krajowy z zakresu seksuologii), dr Katarzyna Szumlewicz (doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, magister filozofii. Krytyczka literacka, eseistka i publicystka), Andrzej Janusz Zybertowicz (polski socjolog, publicysta i nauczyciel akademicki, profesor nauk społecznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Roman Warszawski (bloger, popularyzator ruchu Men Going Their Own Way. Krytyk zacierania różnic płciowych z perspektywy psychologii ewolucyjnej). Rozmowę poprowadzi Sebastian Stodolak (Wiceprezes Fundacji Warsaw Enterprise Institute).

27 lipca – środa

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu zaprasza do sali „Przyszłość” w Centrum Historii Zajezdnia na wernisaż wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”, który odbędzie się 27 lipca o godzinie 17:00. Wydarzenie odbędzie się z udziałem dr. Karola Nawrockiego, prezesa IPN, dr. Marka Mutora, dyrektora Centrum Historii Zajezdnia i Ady Krystyny Willendberg, wdowy po Samuelu Willenbergu.

29 lipca – piątek

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy “Janusz Kusociński”, które odbędzie się 29 lipca 2022 r. o godz. 11:00 w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego (Wybrzeże Gdyńskie 4).

Na placu Bankowym w Warszawie 29 lipca nastąpi otwarcie wystawy RAKOWIECKA 37 WCZORAJ WIĘZIENIE, DZIŚ MUZEUM. Przez cały sierpień będzie można ją zobaczyć wystawę. Już z daleka przyciągać będzie napis Rakowiecka 37, czyli adres dawnego więzienia a dziś muzeum. Gdy podejdzie się bliżej ,pojawią się twarze bohaterów, którzy zginęli lub byli przetrzymywani jako więźniowie polityczni na Rakowieckiej. Wystawa to jedenaście plansz wielkoformatowych umieszczonych w podcieniach placu Bankowego w Warszawie, ukazujących naszych Bohaterów — tych, dzięki którym żyjemy dziś w wolnym, niepodległym państwie. Żołnierze Wyklęci, działacze opozycji antykomunistycznej, kobiety, mężczyźni, księża i ludzie świeccy, żołnierze i cywile, ludzie w sile wieku i ludzie bardzo młodzi. Tych jedenaście sylwetek to postacie symboliczne, bo jakże wybrać spośród tysięcy tak niewielu! Postaramy się też przedstawić nasze Muzeum, nasze zbiory, wystawy, pokazać jak bardzo zmienił się teren do niedawna więzienny. Projekt graficzny Wojciech Korkuć. Wernisaż 29 lipca 2022 r. o godzinie 11:00. Wystawa prezentowana będzie do 31 sierpnia 2022 r. ZAPRASZAMY!

30 lipca – sobota i niedziela 31 lipca

W sobotę i niedzielę – 30-31 lipca 2022 r. zapraszamy na Rodzinne spotkania z historią „Przed godziną W” do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (Warszawa, ul. Rakowiecka 37). Uczestniczyć w nim będą wszystkie oddziałowe Biura Edukacji Narodowej, które zaprezentują swoją ofertę popularyzującą historię najnowszą.

W sobotni wieczór ukoronowaniem dnia będzie koncert Teatru Muzycznego „Od Czapy”, zatytułowany „Pośród kul, huku dział. Piosenki szturmowe Powstania Warszawskiego” (30 lipca o godz. 18.00). Otworzymy również plenerową wystawę, ukazującej sylwetki powstańców zamordowanych przez komunistów w więzieniu na Rakowieckiej.

Podczas tych dwóch dni będzie można wziąć udział w warsztatach dla dzieci i młodzieży, przygotowanych przez oddziały Instytutu Pamięci Narodowej z całej Polski, zagrać w wiele gier planszowych i wieloformatowych, malować na plecakach znaki Polski Walczącej. Będziemy wspólnie z dziećmi układać puzzle, memory i malować kolorowanki, a także uczyć techniki sitodruku – aby móc samodzielnie wydrukować ulotkę czy grafikę. Podpatrzymy, jak maluje się portrety i tworzy historyczne stroje.

Nie zabraknie gier o Cichociemnych, Powstaniu Wielkopolskim czy Misiu Wojtku. Zobaczyć będzie można duży model niszczyciela ORP „Piorun”, poznać historię Solidarności Walczącej i Pomarańczowej Alternatywy. Jak kiedyś na podwórku – zagramy w kapsle i w klasy. To pierwsze, od powstania IPN, przedsięwzięcie edukacyjne, w którym biorą udział wszystkie Oddziały Instytutu. Będzie można sprawdzić swoje oko na strzelnicy w punkcie powstańczym utworzonym przez Projekt Historyczny „Konspiracja”. Będzie też możliwość zwiedzania Muzeum – bezpłatnie, z przewodnikiem, wspólnie z dziećmi. 30 lipca 2022 r. od godz. 10.00 do 18.00.

Oprócz wielu atrakcji zaproponowanych przez IPN tego dnia całą rodziną będzie można wziąć udział w „Grze powstańczej” (z nagrodami), przygotowanej przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” oraz w prezentacji różnych dawnych gier podwórkowych „Ene due rabe…”

30 lipca 2022 r. godz. 18.00.
Zapraszamy na wyjątkowy koncert Teatru Muzycznego „Od Czapy”, zatytułowany „Pośród kul, huku dział. Piosenki szturmowe Powstania Warszawskiego” – z udziałem żołnierzy Powstania i ich rodzin. Spotkanie zakończymy wspólnym śpiewaniem.

W niedzielę 31 lipca od godz. 10.00 do 16.00.
Oprócz wielu atrakcji z poprzedniego dnia, na dużej scenie poprowadzimy warsztaty śpiewania piosenek patriotycznych i powstańczych „Patriotyczne nutki”.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zaprezentują swój rynsztunek, uzbrojenie i pojazdy przez nich wykorzystywane,

Organizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego.

W niedzielę, 31 lipca zapraszamy w godz. 10.00-16.00.

Zapraszamy do udziału w interaktywnej grze miejskiej pt. „Godzina W” (30 lipca – 1 sierpnia 2022 r.) z wykorzystaniem aplikacji ActionTrack. Tematem przewodnim gry będzie powstanie warszawskie. W trakcie spaceru po Kielcach uczestnicy poznają wydarzenia z lata 1944 r., miejsca i losy mieszkańców stolicy. Nie zabraknie pytań sprawdzających znajomość historii, a także zadań i twórczych wyzwań. Wszystko po to, aby lepiej poznać i zrozumieć przyczyny wybuchu powstania warszawskiego oraz upamiętnić jego bohaterów. Do udziału w grze zapraszamy zarówno osoby indywidualne, jak i zespoły (maksymalnie 4 osoby). Wymagany jest jedynie smartfon z dostępem do internetu i otwartość na nowe formy edukacji. Start zaplanowano na 30 lipca o godz. 17, a kod QR umożliwiający rozpoczęcie gry będzie dostępny na drzwiach wejściowych do Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” IPN przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach. Kod będzie aktywny do 1 sierpnia do godz. 17. Do gry można przystąpić w dowolnym momencie w okresie aktywności kodu QR. Rozstrzygnięcie i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 1 sierpnia 2022 r. na Skwerze Harcerskim Szarych Szeregów w Kielcach po zakończeniu uroczystości upamiętniających 78. rocznicę wybuchu powstania, które rozpoczną się o godz. 17.

O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY