O krok od zakończenia wojny? Podpisano umowę ws. zboża

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Pierwszy krok ku zawieszeniu broni?

Rosja i Ukraina podpisały umowę zbożową / Fot. PAP/EPA/Sedat Suna. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Ukraina, Rosja, Turcja i Organizacja Narodów Zjednoczonych osiągnęły porozumienie w sprawie odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne.
  • Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow oraz minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podpisali porozumienie ws. zboża.
  • Na mocy umowy porty w Odessie, Czarnomorsku i Juźnym zostaną objęte korytarzem do transportu żywności.
  • Statki będą pilotowane przez ukraińskie okręty ze względu na zaminowane okolice.
  • Zarówno sekretarz Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Gutteres oraz prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wyrazili przekonanie o złagodzeniu światowego kryzysu żywnościowego.
  • Zobacz także: Bodnar założył własną partię. “Polacy oczekują czegoś nowego”

Ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podpisali oddzielne, identycznie brzmiące umowy z sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresem i ministrem obrony Turcji Hulusim Akarem. Wartym odnotowania jest fakt, że przedstawiciele Ukrainy i Rosji unikali siebie nawzajem. Podczas ceremonii składania podpisów obecny był też gospodarz miejsca prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. 

Porozumienie pozwoli na złagodzenie światowego kryzysu żywnościowego i zmniejszy wzrost cen żywności na globalnych rynkach; zyskają na nim kraje rozwijające się i ludzie najbardziej narażeni na głód 

podkreślił zarówno sekretarz ONZ Antonio Gutteres oraz prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Kluczowe zapisy umowy zakładają utworzenie bezpiecznych korytarzy do trzech czarnomorskich portów Ukrainy – Odessy, Czarnomorska i Jużnego. Strony zgodziły się, że statki handlowe zmierzające do tych portów nie będą atakowane. Ukraińcy będą pilotowali statki transportowe ze względu na zaminowane porty.

Do eskortowania statków ze zbożem nie będą używane okręty wojenne, ale przy wejściach do portów będą czuwały trałowce, gdyby zaistniała konieczność ich użycia – przekazał dziennikarzom jeden z wysokich urzędników ONZ. Dodał, że plan nie przewiduje rozminowania ukraińskich wód terytorialnych.

Czytaj więcej: Arcybiskup Paryża: “Nie jesteśmy już Kościołem triumfującym”

Szojgu zapewnia przestrzeganie umowy

Zdaniem przedstawicieli ONZ umowa oznacza praktyczne zawieszenie broni dla objętych porozumieniem terenów.

Rosja przyjęła na siebie jasno zapisane w tym dokumencie zobowiązania. Nie będziemy wykorzystywali tego, że porty zostaną oczyszczone i otwarte 

– podkreślił obecny w Stambule minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

Nad przestrzeganiem zapisów ma czuwać ulokowane w Stambule Wspólne Centrum Koordynacyjne złożone z reprezentantów wszystkich czterech stron. Statki płynące do Ukrainy będą poddawane kontrolom na tureckich wodach, by upewnić się, że nie przewożą broni. Inspekcje mają być przeprowadzane przez grupy składające się z przedstawicieli wszystkich stron i nadzorowane przez Centrum w Stambule.

Pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni, Ukraina potrzebuje około 10 dni na techniczne przygotowanie portów oraz wytyczenie i oczyszczenie bezpiecznych korytarzy. Umowy zawarto na 120 dni z możliwością ich przedłużenia.

Podstawowym celem porozumienia jest umożliwienie eksportu z Ukrainy 5 mln ton zbóż miesięcznie, by opróżnić ukraińskie silosy i przygotować je na składowanie ziarna z tegorocznych żniw. Szacuje się, że w silosach w Odessie na wywóz czeka ponad 20 mln ton zboża.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY