Lekkoatletyczne MŚ rozpoczynamy od srebrnego medalu w chodzie na 20 km

Katarzyna Zdziebło

Katarzyna Zdziebło / Fot. PAP/Adam Warżawa. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata rozpoczynamy od miłej niespodzianki. Podobnie jak Dawid Tomala zaskoczył podczas igrzysk w Tokio, tak teraz Katarzyna Zdziebło sensacyjnie wywalczyła srebrny medal w chodzie na 20 kilometrów. Nasi mistrzowie olimpijscy niestety bez medalu.

Znowu miła niespodzianka w chodzie

Wspaniale rozpoczęły się dla nas mistrzostwa świata w lekkoatletyce, które odbywają się w stanie Oregon w miastach Eugene oraz Portland, na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i potrwają do 24 lipca. W pierwszym dniu rywalizacji zaplanowano trzy finały. W terminarzu znalazła się rywalizacja medalowa w chodzie na 20 kilometrów kobiet i mężczyzn oraz finał sztafety mieszanej 4×400 metrów.

Pierwszy finał i już pierwsze wielkie emocje. Nasza chodziarka od początku utrzymywała się w grupie liderek. Gdy czołówka rozerwała się na dobre, Polka pozostała na trzecim miejscu. Przed nią były tylko Kimberly Garcia Leon z Peru i Shijie Qieyang z Chin. Po 3/4 dystansu Azjatkę dopadł jednak kryzys.

Nasza zawodniczka wytrwale odrabiała dystans do Chinki. W końcu zdołała ją wyprzedzić i awansować na drugą pozycję, którą utrzymała już do mety. Ponownie więc jak na Igrzyskach w Tokio niespodziewanie reprezentant Polski znalazł się na podium w chodzie. Katarzyna Zdziebło wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata w chodzie na 20 kilometrów uzyskując rekordowy wynik. Rezultat 1:27:31 godz. to nowy rekord Polski, który dotychczas wynosił 1:28:58 godz. i został ustanowiony przez Agnieszkę Dygacz w 2014 roku.

Pierwsze złoto tegorocznego czempionatu zgarnęła więc Peruwianka Garcia Leon. Brąz zdołała obronić Qieyang, która utrzymała się przed Australijką Jemimą Montag. Gratulacje dla naszej reprezentantki, dla której jest to już drugi medal mistrzostw świata wywalczony w tym roku. W marcu na zawodach drużynowych zdobyła brąz na 35 km.

Niestety mistrzowie olimpijscy bez medalu

Nie udało się powtórzyć sukcesu z ubiegłego roku naszej sztafecie mieszanej, która niespodziewanie zdobyła złoty medal olimpijski w Tokio. Karol Zalewski, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński i Natalia Kaczmarek zajęli czwarte miejsce w finale mistrzostw świata w lekkiej atletyce w Eugune. Złoto wywalczyła sensacyjnie sztafeta mieszana Dominikany! Srebro przypadło Holandii, a brąz USA.