Polacy najlepsi na szybowcowych ME. Kolejny tytuł dla Sebastiana Kawy

Dodano   1
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. FB Sebastian Kawa

Nasi szybownicy znowu nie zawodzą. Na zakończonych mistrzostwach Europy w szybowcowych klasach przelotowych Polacy okazali się najlepszą nacją! Kolejny wielki sukces odnotował Sebastian Kawa, który już po raz 10 został mistrzem Europy. Medale zdobyli również dwaj inni nasi piloci szybowcowi Łukasz Grabowski i Łukasz Błaszczyk po srebrnym krążku.

Na Litwie w miejscowości Pociunai w dniach 3 do 15 lipca odbyły się 21. szybowcowe mistrzostwa Europy w trzech klasach przelotowych: Club, Standard i 15-metrowa. Polskę reprezentowaliśmy w trzech klasach:

• klasa CLUB (szybowce starszej daty z klasy standard i 15 metrów bez balastu wodnego ze współczynnikiem korygującym): Mirosław Izydorczak i Zbigniew Górecki, na szybowcach niemieckiej konstrukcji ASW 20 i Mini Nimbus B
  • klasa 15 METROWA (szybowce z dodatkową mechanizacja skrzydła w postaci klap i z balastem wodnym, rozpiętość skrzydeł 15 metrów): Sebastian Kawa i Łukasz Grabowski, na szybowcach polskiej konstrukcji Diana 2,
  • klasa STANDARD (szybowce bez dodatkowej mechanizacji skrzydła z balastem wodnym, rozpiętość skrzydeł 15 metrów): Wiktor Łaciński i Łukasz Błaszczyk, na szybowcach niemieckiej produkcji Discus 2a,
  • kierownik ekipy Karol Snapko.
Zdjęcie Łukasz Błaszczyk

W zawodach rywalizowało łącznie 82 szybowników z 15 krajów. Polska okazała się najlepszą nacją mistrzostw, zgromadziliśmy najwięcej punktów w klasyfikacji Team cup, wyprzedzając Czechy i Niemcy. Mistrzem Europy w klasie 15-metrowej został ponownie Sebastian Kawa. Nasz zawodnik obronił tytuł z 2019 roku i zdobył już 10. złoty medal mistrzostw starego kontynentu. Łącznie w największych imprezach międzynarodowych, światowych igrzyskach lotniczych, mistrzostwach świata i Europy ma już na swoim koncie 35 medali z tego 29 złotych. To kolejny wspaniały sukces naszego najbardziej utytułowanego szybownika.

Wicemistrzem Europy w klasie 15-metrowej został również Polak. Łukasz Grabowski po raz trzeci musiał uznać wyższość swojego bardziej doświadczonego kolegi i podobnie jak na mistrzostwach świata w 2018 i 2021 roku zajął drugie miejsce za Sebastianem Kawą. Ma jeszcze medal zdobyty na mistrzostwach świata w 2017 roku, gdzie wywalczył brąz.

Trzeci krążek dla naszej kadry szybowcowej zdobył Łukasz Błaszczyk, który został wicemistrzem Europy w klasie Standard. Polak dopiero w ostatnim dniu zawodów wskoczył na podium z 4 miejsca wygrywając ostatnie zadanie tzw. task. Dla Błaszczyka to również kolejny sukces w karierze, w 2015 roku był mistrzem Europy w klasie Standard a w 2013 wicemistrzem Europy w klasie Club.

Nasi szybownicy potwierdzili, że należą do najlepszych nie tylko w Europie, ale także na świecie. W sporcie szybowcowym światowa czołówka to przede wszystkim piloci z Europy. Rzadko się zdarzało, aby ktoś spoza Europy zdobywał medal mistrzostw świata. Gratulacje dla naszych reprezentantów podniebnych zmagań, to kolejny ich wielki sukces.