Polacy mistrzami świata (indywidualnie i drużynowo) w akrobacji samolotowej

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. World Aerobatics

Historyczny sukces odnieśli nasi reprezentanci na mistrzostwach świata w akrobacji samolotowej. Zmagania w tej jednej z najbardziej widowiskowych dyscyplin lotniczych odbywają się na świecie od 1960 roku, jednak nigdy jeszcze naszym pilotom akrobatom nie udało się wywalczyć medalu. W 2022 roku wreszcie udało się! Polacy nie tylko stanęli na podium, ale okazali się również najlepsi w klasie średnio zaawansowanej.

III Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej

W dniach od 3 do 8 czerwca na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu odbyły się III Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Intermediate. Udział w Mistrzostwach wzięło 22 zawodników z ośmiu krajów (Polska, Łotwa, USA, Rumunia, Szwecja, Czechy, Węgry, Norwegia). Polskę reprezentowało sześciu pilotów: Mariusz Szarawara, Dariusz Mazur, Maciej Kulaszewski, Patryk Oloś, Wojciech Kotulski, Sebastian Matejek. Najpierw zawodnicy zaprezentowali się w wiązance dowolnej. Tu najlepiej wypadł, wykonując akrobacje samolotem GenPro, nasz zawodnik – Maciej Kulaszewski. Genevation GenPro to nowa konstrukcja na rynku akrobacji lotniczej, ze znakomitymi osiągami i właściwościami aerodynamicznymi.

Z kolei w drugiej konkurencji całe podium zajęli Polacy. Piloci zaprezentowali się w pierwszej wiązance nieznanej. Pierwsze miejsce zajął ponownie Maciej Kulaszewski. Drugie wywalczył, prezentując akrobacje samolotem Extra 330LC, Dariusz Mazur, a trzecie Sebastian Matejek, który prezentował swój program lecąc samolotem Extra 330SC.

W trzeciej konkurencji, czyli w drugiej wiązance nieznanej, na pierwszym miejscu podium stanął Balázs Kiss (Węgry), który w trzecim zadaniu najlepiej zaprezentował się, wykonując akrobacje samolotem Extra 300. Drugie miejsce wywalczył Petre-Florin Glontaru (Rumunia). Trzeci wynik uzyskał Jan Sobotka (Czechy). Pomimo tego, że po tej konkurencji Maciej Kulaszewski nie stanął na podium, to utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

W czwartej konkurencji, rozegranej 7 czerwca, trzeciej wiązance nieznanej, kolejne złoto i srebro dla Polski. Pierwsze miejsce zajął po raz trzeci Maciej Kulaszewski wykonujący akrobacje samolotem GenPro. Drugie miejsce wywalczył, prezentując akrobacje samolotem Extra NG, Wojciech Kotulski.

Reprezentacja Polski przypieczętowała złoto drużynowe i indywidualne

Tym samym po czterech konkurencjach reprezentacja Polski przypieczętowała złoto drużynowe i indywidualne. Maciej Kulaszewski został indywidualnym i drużynowym mistrzem świata w akrobacji samolotowej w klasie intermediate. Do drużynowego zwycięstwa spory wkład wnieśli też Dariusz Mazur i Wojciech Kotulski. Gratulujemy zwycięzcom!

Podsumowując III mistrzostwa świata w akrobacji samolotowej w klasie średnio zaawansowanej, nasi reprezentanci wypadli w nich rewelacyjnie. Zdobyliśmy aż 8 medali: 5 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy. W tym 2 złote w generalnych klasyfikacjach indywidualnej i drużynowej. Absolutnym naszym bohaterem został Maciej Kulaszewski, który w sumie wywalczył aż 5 złotych medali!