Kita: Nie było jednej ideologii Rewolucji Francuskiej [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kacper Kita w MN

Kacper Kita w MN / Fot. You Tube/ Media Narodowe

"Przez lata król nie był w stanie wymusić na parlamencie żadnego kompromisu i przeprowadzić reform" - mówił o Rewolucji Francuskiej Kacper Kita, publicysta Nowego Ładu.

Zobacz także: Rząd radzi. Zacisnąć pasa, jeść mniej, ocieplać domy

Rewolucja francuska. Dlaczego do niej doszło

“Rewolucja Francuska to narodziny współczesnego porządku politycznego, współczesnych pojęć politycznych takich jak prawica i lewica, ale też początek obalania tego starego ładu społeczno-politycznego, który został zastąpiony tym nowoczesnym, w którym żyjemy. Ta rewolucja jest tak ważna dlatego, że ówczesna Francja była politycznym i kulturowym centrum świata, była najsilniejszym państwem w Europie a język francuski był lingua franca, to tak jak my dzisiaj przeżywamy to, co się dzieje w USA. Najważniejszymi przyczynami była kiepska sytuacja gospodarcza kraju, zaangażowanego w wojnę w Stanach Zjednoczonych, a równocześnie w konflikt między królem a parlamentem” – mówił Kita.

Dziedzictwo Rewolucji w dzisiejszej Francji

“Hasłem Republiki Francuskiej jest wolność, równość, braterstwo. Do Rewolucji Francuskiej odwołuje się każdy, tylko wyciąga z niej bardzo różne rzeczy. Dzisiejsze obchody państwowe dla Macrona będą symbolem tego, że Francja potrzebuje silnej władzy i jest kontynuatorką dzieła Oświecenia. Będziemy też mieli radykalizującą się francuską lewicę, która będzie odwoływała się do tego dziedzictwa najbardziej radykalnego, która będzie uważała, że nadal mamy uprzywilejowane warstwy społeczne, z którymi trzeba walczyć. Prawica często wykorzystuje hasła rewolucyjne do pokazywania, że dzisiaj – to najczęściej robi Marine Le Pen – to ona stoi po stronie ludu a naprzeciwko są złe, kosmopolityczne elity” – podkreślał Kita.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY