Złoto sztafety w ratownictwie wodnym i kolejne medale. To już 11 krążków na WG

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Od lewej: Klaudia Naziębło, Alicja Tchórz, Paula Żukowska, trener kadry kobiet Grzegorz Widanka i Kornelia Fiedkiewicz / Fot. FB Grzegorz Konieczny

Kolejne dni rywalizacji na World Games 2022 przyniósł polskiej ekipie 4 następne medale. Złoto wywalczyła sztafeta kobiet w ratownictwie wodnym, a jedna z jej członkiń - Alicja Tchórz - sięgnęła również indywidualnie po brązowy krążek. Po brąz sięgnęła również sztafeta mężczyzn. Srebro w wyścigu dronów dołożył Paweł Laszczak.

Trzecie złoto zdobywamy w ratownictwie wodnym

Dorobek medalowy Polski w Igrzyskach sportów nieolimpijskich rozgrywanych w Birmingham (USA), który po dwóch dniach wynosił siedem krążków, w niedzielę jako pierwsza powiększyła Alicja Tchórz. Polka broniła srebra wywalczonego 5 lat temu we Wrocławiu. Tym razem Tchórz w rywalizacji w ratownictwie wodnym z przeszkodami na 200 metrów sięgnęła po brązowy medal.

Kilkadziesiąt minut później nasza zawodniczka mogła cieszyć się z kolejnego krążka. Tchórz była jedną z czterech członkiń sztafety ratowniczek wodnych na 4×50 metrów z przeszkodami, która wywalczyła złoto. Polki wygrały konkurencję w składzie Kornelia Fiedkiewicz, Klaudia Naziębło, Paula Żukowska oraz Tchórz. Konkurencja była bardzo silna, o czym świadczy fakt, że na pierwszym stopniu podium stanęły nie cztery a osiem zawodniczek. Najwyższe miejsce na podium Polki podzieliły z Węgierkami, trzecie miejsce zajęły Włoszki. To już trzecie złoto naszych reprezentantów wywalczone w Birmingham.

W drugim i ostatnim dniu rywalizacji ratowników wodnych jeszcze jeden medal wywalczyła nasza męska sztafeta na 4×25 metrów z manekinem. Polacy płynęli w składzie Wojciech Kotowski, Adam Dubiel, Cezary Kępa i Hubert Nakielski. Nie udało się powtórzyć sukcesu z World Games 2017 we Wrocławiu kiedy nasza sztafeta zdobyła srebrny medal.

Bardzo blisko medalu byliśmy jeszcze w dwóch innych konkurencjach sztafetowych. 4 miejsce zajęła sztafeta 4x50m z pasem ratowniczym płynąca w składzie: Natalia Lewandowska, Klaudia Naziębło, Kornelia Fiedkiewicz i Alicja Tchórz, a także 4 miejsce zajęła sztafeta 4x50m z pasem ratowniczym płynąca w składzie: Hubert Nakielski, Mateusz Szurmiej, Wojtek Kotowski i Cezary Kępa. Wcześniej było jeszcze 5 miejsce sztafety 4x50m z przeszkodami płynącej w składzie Hubert Nakielski, Adam Dubiel, Cezary Kępa, Wojciech Kotowski oraz 5 miejsce zajął jeszcze na dystansie 50m holowania manekina Wojtek Kotowski.

W zmaganiach ratowników zdobyliśmy więc 3 medale, złoty i dwa brązowe. Trochę lepiej było 5 lat temu na Igrzyskach sportów nieolimpijskich w Polsce, gdzie zdobyliśmy 4 medale, ale wtedy nie było złota, były trzy srebrne i jeden brązowy krążek. Ponownie największą bohaterką naszej ekipy ratowników okazała sią Alicja Tchórz, która ponownie wywalczyła 2 medale, ale tym razem złoto w sztafecie i brąz indywidualnie. We Wrocławiu było srebro indywidualnie i brąz w sztafecie. Gratulacje dla naszej ratowniczki i pozostałych medalistów.

Historyczny sukces w wyścigach dronów

Srebrny medal w debiutującym w World Games wyścigu dronów zdobył jeszcze dla nas Paweł Laszczak. Polak w finale przegrał z Francuzem Killianem Rousseau, ale i tak osiągnął historyczny sukces. Wyścigi dronowe to młoda i bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportu. Na zawodach w Birmingham rozegrano szczególną i bardzo atrakcyjną odmianę tego sportu, czyli wyścigi FPV, w których pilot drona zakłada gogle i dzięki zamontowanej na statku powietrznym kamerze obserwuje lot swojej maszyny z perspektywy pierwszej osoby. Ze względu na niewielką wagę i silniki elektryczne o dużym momencie obrotowym, drony mogą przyspieszać i manewrować z dużą prędkością i zwinnością, osiągając prędkość ok. 160 km/h. Drony przemieszczają się między przeszkodami (bramkami), a obraz z kamery trafia dodatkowo na ekrany, dostarczając widzom niezwykłych przeżyć i gwarantując znaczną dawkę adrenaliny.

Mamy już 11 medali na World Games

Igrzyska sportów nieolimpijskich The World Games 2022 rozpoczęły się 7 lipca i potrwają dziesięć dni. Pozostało więc jeszcze 6 dni rywalizacji. Nasi reprezentanci startują w 68-osobowym składzie w 16 dyscyplinach. Po 4 dniach mamy już 11 medali, 3 złote, 3 srebrne i 5 brązowych, co daje nam na razie bardzo wysokie 10 miejsce w klasyfikacji medalowej.