Word Games 2022. Trzy brązowe medale zdobywamy w sumo

Zdjęcie ilustracyjne

Od lewej stoją: Magdalena Macios Aron Rozun i Monika Skiba / Fot. FB Polski Związek Sumo

Wspaniale spisują się nasi sportowcy na Igrzyskach sportów nieolimpijskich. Kolejne medale w Birmingham zdobywamy w sumo. Trzy brązowe krążki wywalczyli Aron Rozum w kategorii 115 kg, Monika Skiba w kategorii 80 kg i Magdalena Macios w kategorii 65 kg.

Na World Games 2022 Polskę w sumo reprezentowało łącznie dziesięcioro sportowców. O medale w Birmingham walczyli Aleksandra Rozum, Lena Andrzejak i Aron Rozum (Towarzystwo Atletyczne Rozum Krotoszyn), Patryk Swora (UKS Samson Kobylin), Magdalena Macios (LUKS Lubzina), Mateusz Linka, Michał Luto, Monika Skiba (UKS Niedźwiadek Warszawa), Magdalena Skrajnowska (KS Orły Milejów) i Jacek Piersiak (KS Sumoka Rzeszów).

Przed igrzyskami zawodnicy najpierw walczyli o uzyskanie kwalifikacji, a następnie realizowali zoptymalizowany proces szkoleniowy, uczestnicząc w konsultacjach i zgrupowaniach Kadry Narodowej Polskiego Związku Sumo, zawodach krajowych i międzynarodowych oraz treningach klubowych.

W nocy z soboty na niedzielę polscy sumocy wywalczyli trzy brązowe medale. W kategorii 65 kg na trzecim stopniu podium stanęła Magdalena Macios, której nie udało się pokonać w półfinale Japonki Yuki Okutomi aby później zwyciężyć najpierw swoją koleżankę z reprezentacji Aleksandrę Rozum a następnie w bezpośredniej walce o brąz Ukrainkę Alinę Dużenko.

Monika Skiba zajęła trzecie miejsce w kategorii 80 kg, najpierw przegrywając z Ukrainką Maryną Maksymenko a następnie wygrywając kolejne pojedynki repesażowe aby w walce o brąz pokonać Japonkę Nagise Matsumoto

Trzeci brąz zdobył Aron Rozum z krotoszyńskiego klubu, który walczył w kategorii 115 kg. Niezwyciężony okazał się Ukrainiec Vazha Daiauri, a na drugiej lokacie uplasował się Shiou Fujisawa z Japonii. Polak przegrywając ćwierćfinał z późniejszym mistrzem wygrał kolejno pojedynki represażowe aby następnie zwyciężyć w walce o brąz z Japończykiem Ryotą Fukano.

Blisko zdobycia medalu był w wadze ciężkiej Jacek Piersiak, który w walce o 3 miejsce przegrał z Brazylijczykiem Rui Juniorem.