Ponad 10 mld zł w budżecie NFZ. Część to pieniądze niewykorzystane na leczenie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Dziennikarze oceniają wpływ na ten stan rzeczy niepełne wykonanie planu kosztów świadczeń opieki zdrowotnej na istotny.

Rekord

Ze sprawozdania funduszu za 2021 r. wynika, że był to rekordowy rok jeśli chodzi o nadwyżkę w budżecie. Dziennik Gazeta Prawna podaje:

To o tyle zaskakujące, że w poprzednich latach nie było takich sytuacji: od 2003 r. wynik finansowy NFZ na koniec roku był albo na minusie, albo wynosił zaledwie kilkaset tysięcy złotych na plus. W 2021 r. NFZ planował, że może przeznaczyć na świadczenia 120 mld zł, ale ostatecznie wydał 112,5 mld zł, czyli o ponad 6 proc. mniej niż zakładał.

Na pytanie czy powodem tego rekordu było mniej przypadków zachorowań wśród polskiego narodu, DGP odpowiada:

Eksperci podkreślają, że wręcz odwrotnie: po pierwszym pandemicznym roku zapotrzebowanie na pomoc medyczną wzrosło ze względu na gorszy stan zdrowia Polaków.

Powody

Jednocześnie dziennikarze oceniają wpływ na ten stan rzeczy niepełne wykonanie planu kosztów świadczeń opieki zdrowotnej na istotny.

Pisaliśmy już na łamach Mediów Narodowych, że przyszłość kadry pielęgniarskiej w Polsce nie jawi się najlepiej. Teraz brakuje również lekarzy specjalistów:

Sam NFZ przyznaje, że brakuje lekarzy określonej specjalności i wymienia, których, np. neurochirurgii, ortodoncji, psychiatrii dziecięcej, gastroenterologii, endokrynologii, okulistyki zabiegowej.

Do tego należy dodać fakt, iż wielu lekarzy nie chce zawierać umowy z NFZ, ponieważ praktyka prywatna jest dla nich bardziej opłacalna.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wirtualna Polska

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY