Średnia wieku polskich pielęgniarek to 53 lata. Czeka nas zapaść systemu ochrony zdrowia?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szpital

Szpital / Fot. Pixabay

Chcielibyśmy odmłodzić nasz pielęgniarski stan, zależy nam na zachęcaniu młodych do studiowania pielęgniarstwa - powiedziała Zofia Małas.

Zobacz też: Disney wypuszcza zabawki promujące wśród dzieci “LGBTQ+”

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas oświadczyła:

Zawód pielęgniarki i położnej jest trochę na zakręcie. Mamy lukę pokoleniową, którą chcielibyśmy bardzo szybko zlikwidować. Średnia wieku to 53 lata u pielęgniarek, położne są dwa lata młodsze.

Z raportu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wynika, że największy liczbowo przedział wiekowy wśród pielęgniarek to 51–60 lat, który obejmuje 83 129 pielęgniarek, co stanowi 35,8 proc. liczby zatrudnionych. Mimo nabycia uprawnień emerytalnych ciągle pracuje w zawodzie aż 63 120 pielęgniarek (przedziały 61–70 i przedział powyżej 70 lat). Stanowi to 27,2 proc. ogółu zatrudnionych. Ponad jedna czwarta czynnych pielęgniarek jest w wieku emerytalnym.

Zofia Małas dodała:

W Polsce mamy 234 tys. pracujące pielęgniarek, 29 tys. pracujących położnych i to, co nam spędza sen z oczu, to wiek naszych koleżanek. Są bardzo doświadczone, średnia wieku to 53 lata u pielęgniarek, położne są dwa lata młodsze. Chcielibyśmy odmłodzić nasz pielęgniarski stan, bardzo zależy nam na zachęcaniu młodych do studiowania pielęgniarstwa i później – zdobywania dyplomów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Puls Medycyny

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY