Polak wicemistrzem świata we Freestyle’u kajakowym!

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Fot. FB British Canoeing

Na zakończonych mistrzostwach świata w kajakarstwie w stylu wolnym, czyli freestyle'u kajakowym nasz reprezentant odniósł historyczny sukces. Tomasz Czaplicki jako pierwszy Polak został wicemistrzem świata!

Zobacz także: Jesteśmy najlepsi na świecie we Freedivingu

Mistrzostwa świata we freestyle’u kajakowym

Freestyle Kajakowy to dość młoda dziedzina kajakarstwa, która polega na wykonywaniu różnego rodzaju ewolucji w kajaku. Sport ten można uprawiać na płaskiej wodzie, w odwoju lub na fali. Najczęściej zawody sportowe organizuje się na odwoju. Jest to miejsce na rzece, za progiem, w którym woda tworzy walec, i jej część przy powierzchni wraca w górę rzeki. Wtedy ewolucje w kajaku są najbardziej widowiskowe. Wykorzystywane są tutaj krótkie kajaki o bardzo małej wyporności. Pierwsze freestyle’owe mistrzostwa świata największej federacji sportów kajakowych ICF odbyły się w 2007 roku. A pierwszy sukces naszego reprezentanta miał miejsce w 2013 roku, kiedy to Tomasz Czaplicki zdobył brązowy medal. A jak było w tym roku?

Zobacz także: Historyczny sukces w Muay Thai

Historyczny sukces naszego reprezentanta

Tegoroczne mistrzostwa świata w kajakarstwie w stylu wolnym odbyły się w Nottingham (Wielka Brytania) w dniach 27 czerwca do 2 lipca. Na starcie stanęło 180 zawodników i zawodniczek z 19 państw, czyli cała czołówka światowa licząca się w tym sporcie. Nasza kadra składała się z 5 reprezentantów. Najbardziej liczyliśmy na dwoje naszych medalistów największych międzynarodowych imprez na Tomasza Czaplickiego i Zofię Tuła, brązowych medalistów mistrzostw świata z 2013 i 2019 roku. Czaplicki zdobył nawet złoty medal, ale na mistrzostwach Europy w 2018. Obydwoje byli najlepsi również w cyklu zawodów o Puchar świata. Mistrzostwa świata to jednak najbardziej prestiżowa impreza we freestyle’u kajakowym. Tutaj największym sukcesem naszego reprezentanta było zdobycie dotychczas brązowego medalu. No i wreszcie mamy medal z jeszcze cenniejszego kruszcu. Na mistrzostwach w Wielkiej Brytanii srebro zdobywa nasz faworyt Tomasz Czaplicki! To historyczny sukces dla naszej reprezentacji. Nikt wcześniej nie stał tak wysoko na podium.

Zawody w Nottingham składały się z eliminacji, ćwierćfinałów, półfinałów i finału. Nasi faworyci do podium startowali w konkurencji Kayak Surface. Trzeba było wielokrotnie wykonać 45 sekundowy przejazd i liczyć na uzyskanie jak największej liczby punktów za swoje ewolucje. Wspaniale spisywał się w eliminacjach i kolejnych etapach rywalizacji Tomasz Czaplicki, pewnie awansując do 5 osobowego finału. Ta sztuka nie udała się niestety naszej wicemistrzyni Europy z ubiegłego roku. Zofia Tuła musiała się pożegnać z mistrzostwami już w ćwierćfinałach. Nasi pozostali reprezentanci również nie zdołali dostać się do bezpośredniej walki o medale. Michał Noworyta odpadł w eliminacjach rywalizacji juniorów, Michał Sobieraj-Jakubiec odpadł w eliminacjach, a Bartosz Czauderna odpadł w półfinale. Wszyscy startowali w konkurencji kayak surface. Nasz start możemy uznać jednak za udany, ponieważ Polak został wicemistrzem świata. Nasz 33-letni już Tomasz Czaplicki znowu pokazał klasę. Oby nasi młodsi freestylerzy kajakowi w przyszłości poszli jego śladem.

– Ten tydzień był szalony, ale w niedzielny poranek piję poranne espresso jako wicemistrz świata – skomentował swój sukces na facebooku Tomasz Czaplicki. I zapowiedział, że wystartuje na kolejnych mistrzostwach w 2025. Sukces dodaje sił, a wynik można jeszcze poprawić.

Wyniki mistrzostw

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY