Ambasador bronił Bandery. MSZ Ukrainy odcina się od jego słów. “Prywatna opinia”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrij Melnyk

Andrij Melnyk / fot. twitter.com

Według MSZ Ukrainy, wypowiedzi ukraińskiego ambasadora w Berlinie, Andrija Melnyka, który bronił Stepana Bandery i uzasadniał zbrodnie na Polakach, to jego „osobista opinia”, która nie odzwierciedla stanowiska władz w Kijowie.
  • Ambasador Ukrainy w Niemczech otwarcie bronił dokonywanych przez żołnierzy Stepana Bandery mordów na polskiej ludności na Wołyniu podczas wywiadu radiowego.
  • Słowa Andija Melnyka wywołały wielkie oburzenie w polskiej opinii publicznej.
  • MSZ Ukrainy wydało oficjalne pismo odcinające się od słów Melnyka.
  • Polscy dziennikarze doszukują się powiązań między ambasadorem, a jednym z przywódców UPA.
  • Czytaj także: Waszczykowski: Wojna nie może być wymówką do zamrażania trudnych spraw

Jak już pisaliśmy ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk, wywołał poruszenie w niemieckiej prasie odmawiając odcięcia się od lidera OUN, Stepana Bandery, zaprzeczając jego odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach, a także usprawiedliwiając zbrodnie banderowców na Polakach. Wywiad Melnyka został opublikowany w środę, przy czym temat w Polsce nabrał rozgłosu dzień później.

Reakcja MSZ Ukrainy

“Jesteśmy pewni, że stosunki między Ukrainą a Polską są teraz w szczytowym momencie. Ukraina dziękuje Polsce za bezprecedensowe wsparcie w walce z rosyjską agresją. Nic nas nie dzieli, bo zarówno w Kijowie, jak i w Warszawie, jest pełne zrozumienie potrzeby zachowania jedności w obliczu naglących zagrożeń. Słowa ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka, wypowiedziane w rozmowie z niemieckim dziennikarzem, są jego osobistym zdaniem i nie odzwierciedlają stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez ukraińską dyplomację.

Reakcja polskiego MSZ

Na wywiad i powtarzanie fałszywej banderowskiej narracji zareagował także polski minister spraw zagranicznych Zbiniew Rau, który napisał: Odbyłem rozmowę z moim przyjacielem MSZ Ukrainy Dmytro Kulebą w związku z fałszującymi historię wypowiedziami Amb. Ukrainy w Niemczech. Podziękowałem min. Kulebie za szybką publiczną interwencję w tej sprawie. Polska i Ukraina wspólnie muszą stawiać czoła zarówno próbom prowokacji jak i brakowi rozwagi i odpowiedzialności.

Oryginalna treść komunikatu MSZ Ukrainy

Ми впевнені, що відносини України та Польщі зараз перебувають на своєму піку.  

Україна вдячна Польщі за безпрецедентну підтримку в боротьбі з агресією Росії.  Нас ніщо не роз’єднує, оскільки як в Києві, так і в Варшаві є повне порозуміння щодо необхідності збереження єдності перед нагальними загрозами.  

Слова посла України в Німеччині Андрія Мельника, висловлені в інтерв’ю німецькому журналісту, є його особистою думкою і не відображають позицію МЗС України.

Kim jest Melnyk?

Po skandalicznej wypowiedzi broniacej UPA i Stepana Bandery ambasador Ukrainy w Niemczech zaczął być prześwietlany. Polscy dizennikarze i komentatorzy zaczęli zastanawiać się nad jego zwiazkami z liderem banderowców.

Cezary Gmyz napsiał: Mnie zastanawia czy Melnyk jest spokrewniony z politykiem ukraińskim o tym samym imieniu i nazwisku, twórcą OUN a potem frakcji tzw. menlykowców.

Broni Bandery atakuje Polskę

W programie “Jung & Naiv” ambasador został m.in. zapytany o masakry polskiej ludności. Jak usprawiedliwiał tymczasem Melnyk, we wskazanym okresie dochodziło zarówno do masakr Polaków, jak i Ukraińców. – To była wojna – stwierdził dyplomata, stawiając znak równości.

Dziennikarz pytał także o oskarżenia Izraela w stosunku do oddziałów UPA, które miały być zamieszanie w zamordowanie tysięcy Żydów. – Nie ma na to dowodów, że banderowcy mordowali Żydów – tłumaczył dyplomata, który stwierdził również, że jest to narracja promowana przez Rosję.

Kiedy w pewnym momencie rozmowy dziennikarz stwierdził natomiast, że nie rozumie jak można nazywać “bohaterem” osobę odpowiedzialną za mordowanie Polaków i Żydów, Melnyk stanowczo zaprzeczył takiej opinii i stwierdził że Bandera nie był “masowym mordercą”.

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY