82. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!

Robert Bąkiewicz przypomniał o niezwykle czarnej dacie w historii Polski. 14 czerwca 1940 roku Niemcy przywieźli do obozu koncentracyjnego Auschwitz 728 Polaków.
  • Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze o 82. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz
  • 14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych
  • Polacy spośród wszystkich terroryzowanych przez III Rzeszę narodów stali się pierwszymi więźniami miejsca kaźni setek tysięcy ludzi
  • Początkowo KL Auschwitz powstał właśnie z myślą o polskich więźniach politycznych
  • Zobacz także: Andrzej Duda o Scholzu i Macronie: Zobaczą na własne oczy ogrom zniszczeń

Robert Bąkiewicz przypomina o ważnej rocznicy

14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli 728 mężczyzn. Polacy stali się pierwszymi więźniami Auschwitz, gdyż to dla nich Niemcy utworzyli obóz.

Utworzenie obozu koncentracyjnego na peryferiach Oświęcimia, zaproponował pod koniec 1939 roku inspektor policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa z Wrocławia oberfuehrer SS Arpad Wigand.

Miasto na pograniczu Śląska i Małopolski otrzymało nową niemiecką nazwę Auschwitz.

Za datę uruchomienia obozu uważany jest 14 czerwca 1940 roku. Tego dnia do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych, skierowanych tu przez dowódcę policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa w Krakowie.

Z 728 więźniów deportowanych 14 czerwca wojnę przeżyło 325. Zginęło 292. Los pozostałych jest nieznany. Historyk Adam Cyra, związany przez wiele lat z Muzeum Auschwitz, poinformował, że ostatni były więzień z pierwszego transportu – Włodzimierz Bujakowski, zmarł 11 października 2020 roku w Cork w Irlandii.

Robert Bąkiewicz

Niemcy prowadzili intensywną eksterminację Polaków w swoim obozie koncentracyjnym. Dzięki popełnianym mordom osiągnęli dwa cele. Doraźnym był terror wymierzony w ludność cywilną (osłabienie ruchu oporu), zaś dalekosiężnym – stopniowe zmniejszanie ludności polskiej na obszarach uznanych za „niemiecką przestrzeń życiową”, która miała zostać zgermanizowana.

14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych. #Pamiętamy

– napisał na Twitterze szef Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Media Narodowe

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY