Rząd próbuje zabezpieczyć dostawy węgla. Pyzik: “Chcemy zwiększyć wydobycie”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik podczas czwartkowej sesji Sejmu poinformował o bieżących działaniach resortu. Przekazał, że państwowe spółki planują zwiększenie wydobycia węgla w tym roku oraz w przyszłości.
  • Ze względu na unijne sankcje nałożone na Rosję, polski rząd szuka alternatyw dla tamtejszego węgla.
  • Wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik zaznaczył, że spółki Skarbu Państwa poszukują rozwiązań na okres grzewczy.
  • Jednym z planów jest zwiększenie wydobycia węgla w aktywnych kopalniach.
  • Państwowe spółki nałożyły również ograniczenia sprzedaży, aby uchronić obecne zapasy przed nieodpowiedzialną sprzedażą.
  • Zobacz także: Przydacz: “Chodzi o miliony ton zboża, które musi dotrzeć do Afryki”

Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik wyjaśnił w czwartek w Sejmie jakie kroki podejmuje rząd w związku z obecną sytuacją gospodarczą

Wskazał, że obecnie na krajowym oraz światowym rynku węgla energetycznego jest trudna sytuacja podażowa i cenowa, wywołana przede wszystkim wojną na Ukrainie oraz embargiem na węgiel z Rosji i z Białorusi. Zaznaczył, że trudna sytuacja nie dotyczy jedynie Polski.

Wiceminister poinformował, że spółki Skarbu Państwa informują o zwielokrotnieniu liczby zapytań o zakup węgla pochodzących od odbiorców indywidualnych w ostatnich miesiącach.

W związku z tym, spółki, mając na względzie aktualne zainteresowanie surowcem przekraczające ich bieżące możliwości podażowe, podjęły decyzję o wprowadzeniu ograniczeń sprzedaży w celu zapewnienia opału na następny sezon grzewczy dla jak największej ilości klientów

– wytłumaczył Piotr Pyzik.

Kopalnie zwiększą wydobycie węgla

Według jego informacji, państwowe spółki potwierdziły zwiększenie wydobycia węgla na 2022 r. Pierwsze wyniki działań oraz zaangażowanie górników ma być wyraźnie widoczne.

W marcu wydobyto o 176 tys. ton węgla energetycznego więcej niż w marcu zeszłego roku. W 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększenie wydobycia o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego

– powiedział wiceminister aktywów państwowych.

Wyjaśnił, że przygotowanie nowej ściany jest procesem czasochłonnym i kosztownym. Udostępnienie ściany wydobywczej na wydobycie ok. 800 tys. ton węgla trwa ok. 1,5 roku i kosztuje ok. 200 mln zł.

Dlatego, nie można z dnia na dzień uzupełnić braku importu z Rosji produkcją z polskich kopalń

– zaznaczył pełnomocnik rządu.

Poinformował również, że prowadzone są również rozmowy dotyczące zwiększenia importów z kierunków innych niż Rosja, czyli np. z Australii, Czech, Kanady Kazachstanu, USA.

Czytaj więcej: Andrzej Duda podjął decyzję. Tarcza antyinflacyjna wydłużona

Ograniczenia sprzedaży węgla

Pyzik przekazał, że spółki Skarbu Państwa zajmujące się produkcją węgla, przygotowały ofertę dedykowaną odbiorcom indywidualnym w celu zapewnienia możliwości bezpośredniego kupna węgla od producenta bez marż pośredników.

Jeśli chodzi o kwestię zabezpieczenia węgla na sezon jesienno-zimowy, to rząd czyni wszystkie możliwe starania, żeby nie doszło do sytuacji deficytu węgla. I czynimy to również z ministerstwem klimatu

– poinformował Pyzik.

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest świadome trudności, na jakie obecnie napotykają podmioty zainteresowane zakupem węgla – w tym wspólnoty mieszkaniowe

– dodał.

Przypomniał, że krajowa produkcja węgla opałowego od kilkunastu lat nie zaspokaja krajowego zapotrzebowania na ten surowiec.

W latach ubiegłych pokrycie zapotrzebowania sektora komunalno-bytowego odbywało się przy udziale surowca importowanego do Polski. W 2021 r. do Polski podmioty prywatne zaimportowały ponad 8 mln ton węgla kamiennego, który trafił do odbiorców indywidualnych, (…) przedsiębiorców

– zauważył wiceminister.

Według najnowszych danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w marcu br. wydobycie węgla wyniosło 5 mln 483,8 tys. ton (w marcu 2021 – ponad 5,2 mln ton) i było o ponad milion ton większe od produkcji w lutym br. (4,47 mln ton). Wyższą miesięczną produkcję (ponad 5,5 mln ton) odnotowano ostatnio w listopadzie 2018 r., a produkcję rzędu 5,4 mln ton – w marcu 2019 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

polskieradio24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY