Dlaczego warto upamiętniać rotmistrza Pileckiego poprzez nazwy ulic czy skwerów? [OPINIA]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Piotr Słomski, przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogardzie poprzedniej kadencji na ulicy Rtm. Witolda Pileckiego

Piotr Słomski, przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogardzie poprzedniej kadencji na ulicy Rtm. Witolda Pileckiego. / Fot. nadesłana

We środę 25 maja obchodzimy kolejną rocznicę śmierci wielkiego bohatera walki o niepodległość najpierw pod okupacją niemiecką a później pod sowieckim jarzmem rotmistrza Witolda Pileckiego. W obecnych czasach w wielu miastach naszego kraju ten bohater ma już ulice swojego imienia czy wzniesione ku czci pomniki – co zdaje się być jedną z najwymowniejszych form oddania hołdu jego walce i ofierze, jednak jeszcze nie zawsze i nie wszędzie pamięć o tej postaci przyjmowana jest bez cienia kontestacji.

Mówiąc o trwałym upamiętnianiu postaci rotmistrza Pileckiego, czy to w formie nazwy ulicy, ronda lub skweru, warto podać przykład z własnego podwórka. Rada Miejska w Nowogardzie (miasta, z którego pochodzę znajdującego się w woj. zachodniopomorskim) w poprzedniej kadencji, kiedy to pełniłem funkcję jej przewodniczącego, 26 kwietnia 2017 r. podjęła uchwałę o zmianie nazwy ul. Dąbrowszczaków na ul. Rtm. Witolda Pileckiego.

Zobacz także: Kalendarium Patriotyczne Mediów Narodowych od 24 do 29 maja: demonstracje, pikiety, spotkania

Pamiętam, że w tamtym czasie przeforsowanie pomysłu, jaką była zmiana nazwy ulicy z Dąbrowszczaków na ul. Rtm. Witolda Pileckiego na Radzie Miejskiej, nie było łatwym zadaniem. Pojawiło się wiele głosów przeciwnych nazwaniu ulicy imieniem W. Pileckiego. Jednakże determinacja wielu mieszkańców, a także moje osobiste zaangażowanie w tę sprawę przy poparciu radnych, którzy zagłosowali za przyjęciem uchwały zmieniającej nazwę, doprowadziło tę inicjatywę do pomyślnego końca. Dzięki temu, możemy się poszczycić, że mamy w Nowogardzie ulicę upamiętniającą bohatera niepodległościowej walki podziemia antykomunistycznego.

Nadając nazwę ulicy takiemu bohaterowi jak rotmistrz Pilecki nie tylko dokonujemy jego upamiętnienia poprzez trwałe wpisanie w przestrzeń publiczną jego nazwiska, ale efektem jest przede wszystkim kształtowanie zbiorowej pamięci odnośnie tej postaci, następuje też w świadomości społeczności podkreślenie wagi jego zasług, co przekłada się w konsekwencji na budowanie narodowego etosu – w tym przypadku na niwie lokalnej.

To trwałe upamiętnianie Pileckiego, w nazwach ulic, skwerów czy na pomnikach, istotne jest także z innego powodu; z pewną nutką goryczy trzeba skonstatować, że jego bohaterstwo – podobnie jak ofiarna walka tych, którzy nie rzucili broni mimo faktu, że żelazna kurtyna na dobre zapadła nad naszym krajem – są nadal ideologicznie kontestowane.

I właśnie przy obchodach kolejnej rocznicy warto zaapelować do wszystkich odznaczających się patriotyczną wrażliwością samorządowców, aby nazwisko Pileckiego, wpisywać w przestrzeń publiczną gmin i miast (tam, gdzie jeszcze go nie ma), oddając w ten sposób hołd jego walce i ofierze.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY