157 lat temu Rosjanie zamordowali księdza Stanisława Brzóskę, jednego z dowódców Powstania Styczniowego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Stanisław Brzóska Wikipedia

Ksiądz Stanisław Brzóska / Fot. Wikipedia

157 lat temu, 23 maja 1865, w Sokołowie Podlaskim, na oczach 10.000 mieszkańców miasta i okolicy Rosjanie zamordowali charyzmatycznego księdza Stanisława Brzóskę. Powieszony przez rosyjskiego zaborcę katolicki ksiądz był jednym z przywódców Powstania Styczniowego i kapelanów oddziałów powstańczych.

Zobacz także: Rosyjski dyplomata podaje się do dymisji. Nie może znieść wstydu za Putina

Uwięziony przez Rosjan za krytykę rosyjskich bandytów którzy napadli na kościół

Stanisław Brzóska pochodził z zubożałej, ciężko pracującej na roli, ale kultywującej patriotyzm i katolicyzm rodziny szlacheckiej. Był niezwykle cenionym przez wiernych wikariuszem w Sokołowie Podlaskim i Łukowie. W 1861 został przez Rosjan aresztowany za skrytykowanie rosyjskich oficerów, którzy napadli na wiernych w czasie mszy świętej w celu zakłócenia ich modlitwy. Po 3-miesięcznym uwięzieniu, na wolności związał się ze stronnictwem czerwonych przygotowujących powstanie.

Zabity przez Rosjan za walkę z okupantem

W czasie powstania zorganizował oddział chłopski złożony z włościan. Władze powstańcze uczyniły go kapelanem wojsk powstańczych. Brał udział w kilku bitwach. Został złapany przez Rosjan, którzy wiedzę o miejscu jego pobytu uzyskali, sadystycznie torturując kurierkę powstańców.

Rannego kapłana rosyjski sąd wojskowy skazał na powieszenie. Ksiądz Brzóska był ostatnim polskim powstańcem walczącym z Rosjanami do wiosny 1865 roku na ziemiach polskich.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY