121 lat temu Niemcy sadystycznie skatowali polskie dzieci z Wrześni za strajk w obronie języka polskiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Uczestnicy strajku dzieci wrzesińskich

Uczestnicy strajku dzieci wrzesińskich. / Fot. Domena publiczna

20 maja 1901 roku, 121 lata temu, niemieccy zaborcy ukarali polskie dzieci z Wrześni sadystyczną chłostą za udział w strajku w obronie prawa do nauki religii w języku polskim. Młodzi polscy patrioci karani byli nawet więzieniem. Rodzice dzieci zostali ukarani karami grzywny lub aresztu. Pomimo niemieckiego terroru polskie dzieci strajkowały przez kilka lat do 1904 roku. Wzorem dzieci z Wrześni strajkowały i inne polskie dzieci w zaborze niemieckim.

W marcu 1901 władze niemieckie nakazały nauczanie religii (w klasach 12 i 13-latków) w języku niemieckim. Rodzice odmówili zakupu dzieciom katechizmu po niemiecku. Dzieci odmówiły nauki z katechizmów zakupionych przez szkołę we Wrześni. Dzieci za karę musiały pozostać w szkole, część z nich wychłostano.

Zobacz także: Media Narodowe zablokowane na YouTube. Znamy powód

Niemcy sadystycznie katowali polskie dzieci

20 maja 1901 Niemcy za odmowę nauki po niemiecku pieśni religijnych wychłostali czternaścioro polskich dzieci. Dziewczynki katowano po rękach, chłopców po pośladkach. Przeciwko bestialstwu niemieckich nauczycieli przed szkołą protestowali rodzice dzieci, za co niemieckie władze ukarały Polaków grzywnami lub więzieniem.

W listopadzie niemiecki sąd za bunt skazał polskie dzieci i ich rodziców na kary od 2 miesięcy aresztu do 2,5 roku więzienia. Niemcy skazali nawet fotografa, który zrobił strajkującym dzieciom zdjęcie, za “gloryfikację przestępców” i “zachęcanie” do ich naśladowania, oraz osoby, które tylko posiadały takie fotografie i przekazały jej prasie poza granicami Niemiec.

Ogromny patriotyzm młodych Polaków

Pomimo terroru niemieckiego zaborcy strajki trwały do 1904 roku. Niemiecki terror przyniósł odwrotny efekt, Polacy się nie przestraszyli, tylko zaangażowali się w walkę z germanizacją – wspierali ich tacy wybitni polscy pisarze jak Maria Konopnicka i Henryk Sienkiewicz. Wsparcie Sienkiewicza, nagrodzonego Noblem, zainteresowało sprawą terroru niemieckiego wobec polskich dzieci zagraniczne media. W 1906 roku strajki polskich dzieci stały się masowe – strajkowało 75.000 dzieci z 800 szkół (na 1100 szkół).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY