14 maja Noc Muzeów z IPN – zwiedzanie, konkursy, gry, nagrody

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
noc muzeów z IPN

Noc muzeów z IPN / Fot. IPN

Wszystkich polskich patriotów powinna zainteresować oferta Instytutu Pamięci Narodowej na Noc Muzeów, która rozpocznie się po wieczorem w sobotę 14 maja. Choć idea nocnych imprez nie jest fajna (lepszy byłby „dzień muzeów” niż „noc”) to warto skorzystania między innymi z okazji do zwiedzenia warszawskiej siedziby archiwum IPN i wzięcia udział w festynie edukacyjnym organizowanym przez IPN.

Warszawa – archiwum IPN na Kłobuckiej, Strzelecka oraz Rakowiecka

W warszawskim Archiwum IPN, mieszczącym się przy ulicy Kłobuckiej 21 (niedaleko stacji PKP Warszawa Okęcie), od 17.00 do 23.00 zaprezentowane zostaną „przechowywane w zbiorach Instytutu dokumenty dotyczące konkretnych osób, których losy wplatają się w najnowszą historię Polski. Na przygotowaną ekspozycję składają się bezcenne archiwalia pozyskane do zasobu Archiwum IPN w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci, a także, często bardzo osobiste, dokumenty i pamiątki zarekwirowane osobom skazywanym i represjonowanym przez komunistyczne organy represji, które trafiły do zbiorów Instytutu jako tzw. depozyty Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego”. W trakcie zwiedzania archiwum IPN będzie można zobaczyć „magazyn archiwalny i pracownię digitalizacji akt, […] i dowiedzieć się więcej o działalności Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej”. Kolejne grypy będą rozpoczynały zwiedzanie co pół godziny. O godz. 18.30 i 20.30 będzie możliwość zwiedzania pod opieką przewodnika omawiającego ekspozycję w języku ukraińskim/rosyjskim.

Zobacz także: Rzecznik MŚP chce wydłużenia czasu spłaty subwencji Polskiego Funduszu Rozwoju

W trakcie festynu IPN będzie można zagrać w grę internetową IPN „Gra szyfrów” osadzoną w realiach wojny 1920 roku, zagrać w gry planszowe, i wygrać w konkursach publikacje IPN. Wszyscy uczestnicy zostaną poczęstowani daniami z kuchni polowej.

Do archiwum można dojechać autobusami 138, 174, 193 (dojście ul. Kłobucką z przystanku Bokserska), 165 (przystanek Taborowa, przy Archiwum IPN). W godzinach 17.00–23.00 dostępny będzie także parking przed budynkiem B Archiwum.

W tym roku po raz pierwszy w Noc Muzeów będzie można odwiedzić Strzelecką 8 – Izbę Pamięci prowadzoną przez warszawski Oddział IPN. IPN przewiduje oprowadzanie po piwnicach gdzie byli więzieni polscy patrioci i wystawie stałej oraz pokaz filmu „Katownie praskie”.

Dojazd: metro M2 (stacja Szwedzka), tramwaj 3, 4, 25 (przystanek Bródnowska), tramwaj 23 (przystanek Konopacka)

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, przy ulicy Rakowieckiej 37, od 19.00 do 23.00 będzie można zobaczyć cele, w których przetrzymywani byli m.in. rtm. Witold Pilecki czy gen. August Emil Fieldorf. Zwiedzający będą mogli obejrzeć również miejsca kaźni, jakim są zachowane do dnia dzisiejszego karcery. Zostanie otwarty fragment XII Pawilonu, zwykle niedostępny dla zwiedzających. Zaprezentowana tam będzie galeria kilkunastu archiwalnych plakatów z lat 80., ukazujących walkę podziemia oraz wybory w 1989 r. Zwiedzający poznają również historię odkrytej pięć lat temu ściany śmierci, przy której komuniści wykonywali po wojnie wyroki śmierci; zachowały się na niej ślady po kulach.

Będzie można również zajrzeć do wyremontowanego transportera opancerzonego radzieckiej produkcji BTR-60 używanego przez wojsko i ZOMO, którego późniejsza wersja BTR-80 jest obecna podczas wojny na Ukrainie.
Uczestnicy Nocy Muzeum na Rakowieckiej otrzymają specjalne kartki, na których będą mogli w określonych miejscach przystawiać stemple, aby na końcu zwiedzania otrzymać nagrody.

Podczas Nocy Muzeów czeka na Państwa stoisko Wydawnictwa IPN z publikacjami dotyczącymi żołnierzy wyklętych, podziemia niepodległościowego i aparatu bezpieczeństwa. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem „Biuletynu IPN”, którego tematem są zbrodnie spod czerwonej gwiazdy. Dla najmłodszych mamy w ofercie gry i komiksy historyczne oraz bezpłatne materiały edukacyjne!

Białystok – siedziba oddziału IPN, ul. Warsztatowa 1A, godz. 18.00–24.00

IPN zaprasza na pokazy filmów, spotkania z archiwistami i zwiedzanie magazynów archiwalnych. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty plastyczne i turniej gier planszowych.

Bydgoszcz – siedziba Delegatury IPN, ul. Wincentyny Teskowej 1, godz. 18.00–23.00

IPN oferuje, wystawy oraz filmy. Pokaże magazyny archiwalne i wybrane dokumenty z zasobu archiwalnego delegatury. Historycy opowiedzą o swojej pracy.

Katowice – Śląskie Centrum Wolności i Solidarności ul. Wincentego Pola 38,

Od 14.00 do 22.00 w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności zostanie otwarty specjalny Pokój Gier, w którym będzie można poznać nowoczesne gry planszowe dotyczące najnowszej historii Polski (w tym szereg gier stworzonych przez specjalistów z IPN). „Pokój Gier” w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności będzie stale współpracował w wymiarze dydaktycznym i praktycznym z Instytutem Pamięci Narodowej (Oddział w Katowicach), wykorzystując w czasie wspólnych eventów gry takie jak: Niepodległa, Bitwa Warszawska, 303 Bitwa o Brytanię, 111 Alarm dla Warszawy, 7 W obronie Lwowa.

Wśród tytułów znajdą się gry proste, których zasady można opanować w kilka minut, jak również bardziej skomplikowane. W czasie spotkania będzie można wziąć udział w turnieju gry „1921: Trzecie powstanie”, wydanej z okazji setnej rocznicy 3. powstania śląskiego. Na miejscu organizatorzy zapewniają naukę zasad, a na zwycięzców czekają liczne nagrody (historyczne gry planszowe) ufundowane przez katowicki oddział Instytut Pamięci Narodowej.

Kielce – Siedziba Delegatury IPN w Kielcach przy Al. na Stadion 1, godz. 18.00–22.00

Odwiedzający kielecką Delegaturę IPN będą mogli zwiedzić magazyn archiwalny, pomieszczenia podziemnego schronu, zapoznać się z publikacjami, grami i puzzlami edukacyjnymi. Pracownicy IPN przygotowali kącik dla najmłodszych, punkt informacyjny oraz wiele innych wydarzeń.

Opole

Delegatura IPN w Opolu zaprasza do Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą (Mokra 194, 42-120 Miedźno, woj. śląskie)

Pracownicy Delegatury IPN w Opolu zaprezentują publikacje i gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży autorstwa IPN oraz omówią umundurowanie i uzbrojenie żołnierza polskiego we wrześniu 1939 r. Ponadto pokażą wystawę IPN o płk. Łukaszu Cieplińskim, pamiątki i militaria z okresu II wojny światowej oraz ryngrafy ze zbiorów prywatnych. Nie zabraknie warsztatów oraz atrakcji dla dzieci. Na miejscu będzie także dostępne stoisko księgarni IPN, gdzie będzie można zakupić nasze książki, gry czy komiksy.
Rzeszów -Siedziba Oddziału IPN przy ul. Słowackiego 18, godz. 19.00–24.00

Zostaną zaprezentowane materiały archiwalne, wystawę i gry planszowe. Podczas Nocy Muzeów odbędzie się także pokaz grupy rekonstrukcji historycznej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY