74 lata temu Rosjanie zabili ostatniego komendanta NSZ. Kim był Stanisław Kasznica?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Stanisław_Kasznica_MBP Wikipedia

Stanisław_Kasznica_MBP Wikipedia / Stanisław_Kasznica_MBP Wikipedia

12 maja 1948, 74 lata temu, w więzieniu na Rakowieckiej komuniści zamordowali Stanisława Kasznicę ostatniego komendanta głównego NSZ. Zamordowany przez komunistów polski patriota miał tylko 40 lat.

Stanisław Józef Bronisław Kasznic (noszący pseudonimy „Stanisław Wąsacz”, „Wąsowski”, „Przepona”, „Służa”, „Maszkowski”, „Borowski”, „Stanisław Piotrowski”) urodził się 25 lipca 1908 we Lwowie. Jego ojciec był profesorem i dwukrotnym rektorem Uniwersytetu Poznańskiego oraz senatorem w II RP, dziadek profesorem warszawskiej Szkoły Głównej, Uniwersytetu Warszawskiego i Lwowskiego.

Działacz OWP i ONR

Stanisław Kasznic ukończył prawo w Poznaniu. W czasie studiów był korporantem Helonii i członkiem władz Bratniej Pomocy. Na studiach ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii. W II RP pracował jako adwokat i działał najpierw w Obozie Wielkiej Polski, a potem w Obozie Narodowo-Radykalnym (był w tajnych władzach ONR Organizacji Polskiej).

Na początku wojny ożenił się i miał córkę. Walczył w wojnie obronnej 1939. Za swoją odwagę został odznaczony Virtuti Militari. Uniknął niewoli i zaangażował się w konspirację. Był jednym z liderów Grupy Szańca (konspiracji wojskowej ONR), współzałożycielem Związku Jaszczurczego, jednym z dowódców Narodowych Sił Zbrojnych. W konspiracji cywilnej był w prezydium Tymczasowej Narodowej Rady Politycznej i pełnił funkcję szefa administracji ogólnej Służby Cywilnej Narodu. Walczył w powstaniu warszawskim. Po powstaniu kontynuował walkę, dowodząc NSZ w Częstochowie.

Dowódca NSZ

Pod okupacją komunistyczną stworzył takie organizacje konspiracyjne jak: zajmująca się wywiadem Armia Polska, działające wśród studentów w Poznaniu i Gdańsku Pokolenie Polski Niepodległej, działającą na poznańskim uniwersytecie Legię Akademicką. W tym czasie dowodził NSZ w Poznaniu. W kolejnych latach dowodził NSZ.

Został aresztowany przez podległych Rosji komunistów w lutym 1947. Ubecy sadystycznie go torturowali i zamordowali 12 maja. Został zakopany w niemieckim mundurze. Szczątki Stanisław Kasznica zespół profesora Szwagrzyka z IPN odnalazł w 2012 roku na Łączce na Powązkach Wojskowych w Warszawie. O identyfikacji genetycznej szczątków poinformowano w 2013.

Jan Bodakowski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY