Niemcy były przeciwne rozwiązaniu ZSRR, niepodległości Ukrainy i członkostwu Polski w NATO. Ujawniono dokumenty

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Niemcy

Kanclerz RFN Helmut Kohl / fot. nformazionefacile.it

Niemcy w 1991 roku usiłowały zapobiec ekspansji NATO na wschód i niepodległości Ukrainy. Wynika to z udostępnionych niedawno akt z archiwum niemieckiego MSZ.
  • Niemcy chciały na początku lat 90-tych prowadzić politykę zgodną z interesem Moskwy
  • Jak wynika z ujawnionych dokumentów, kanclerz Niemiec Helmut Kohl lobbował za tym, aby kraje Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polska) nie znalazły się w NATO
  • Co więcej, RFN miała być wówczas przeciwna niepodległości Ukrainy i państw bałtyckich
  • Kanclerz Kohl uważał, że rozwiązanie Związku Radzieckiego byłoby „katastrofą”
  • Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski poinformował o ujawnieniu dokumentacji na Twitterze
  • Archiwum, które wyszło po latach na światło dzienne, to doskonały argument za tym, że Berlin od ponad trzydziestu lat gra do jednej bramki z Moskwą
  • Der Spiegel stwierdza, że krytycy gabinetu Olafa Scholza znajdą w archiwum mnóstwo dowodów na to, że Niemcy od dawna nadmiernie dbają o interesy Moskwy
  • Zobacz także: Patryk Jaki nie wytrzymał w PE: “Nie będziecie Polaków pouczali! Chcecie powrotu do biznesów z Rosją!” [+WIDEO]

Niemcy już 30 lat temu grały razem z Moskwą

Ujawniony tom z dokumentami niemieckiego resortu spraw zagranicznych zawiera notatki, protokoły i listy. Te przez trzydzieści lat pozostawały nieznane. Der Spiegel zwraca uwagę na szczegóły dotyczące ekspansji NATO na wschód, rozpadu Związku Radzieckiego i niepodległości Ukrainy. 

Kanclerz Helmut Kohl uważał, że Litwa, Łotwa i Estonia powinny poczekać na uzyskanie niepodległości do co najmniej 2001 roku. W XXI wieku według optyki ówczesnego niemieckiego gabinetu miałyby pozostać neutralne, czyli nigdy nie wstąpić do NATO ani istniejącej wówczas Wspólnoty Europejskiej.

Przywódca Niemiec uważał również, że Ukraina powinna pozostać w w strukturach ZSRR. Gdy stało się jasne, że Związek Radziecki stoi w obliczu rozpadu, Niemcy opowiedziały się za przyłączeniem Kijowa do hipotetycznej konfederacji z Rosją i innymi byłymi republikami sowieckimi.

W listopadzie 1991 r. Kohl zaproponował rosyjskiemu prezydentowi Borysowi Jelcynowi „wywarcie wpływu na ukraiński rząd”, aby przyłączył się do takiego związku. Dowodem na to jest notatka z dyskusji przeprowadzonej między Kohlem i Jelcynem podczas podróży prezydenta Rosji do wcześniejszej siedziby niemieckiego rządu w Bonn. Już wtedy dyplomaci niemieccy twierdzili, że Kijów demonstruje „skłonność do ekscesów autorytarno-nacjonalistycznych”.

Dwa tygodnie później na Ukrainie odbyło się referendum, w którym 90 procent wyborców opowiedziało się za niepodległością. Kohl zmienił wtedy narrację, a Niemcy były pierwszym państwem członkowskim WE, które uznało niepodległość Ukrainy.

Niemcy przeciw wejściu Polski do NATO

Po ujawnieniu dokumentacji sprzed trzydziestu lat warto pochylić się także nad kwestią upadku Układu Warszawskiego. Niemcy bardzo nie chciały rozszerzenia NATO na wschód. Sporą rolę odegrał tutaj Hans-Dietrich Genscher – niemiecki prawnik, polityk i dyplomata, wieloletni lider Wolnej Partii Demokratycznej, poseł do Bundestagu, minister spraw wewnętrznych oraz wicekanclerz i minister spraw zagranicznych.

W 1991 roku Genscher próbował zastosować szereg sztuczek, aby uniemożliwić krajom takim jak Polska, Węgry i Rumunia członkostwo w NATO. Polityk miał na szczególnej uwadze rodzące się obawy Związku Radzieckiego. Moskwa zaniepokojona była wówczas widmem izolacji, a sowieccy dygnitarze nie ukrywali zszokowania spowodowanego “niewdzięcznością byłych bratnich krajów”.

Członkostwo w NATO dla Europejczyków z Europy Środkowo-Wschodniej nie leży w naszym interesie.

– oświadczył Hans Dietrich Genscher.

Polityk w udostępnionych opinii publicznej notatkach wskazywał, że należy podjąć kroki, aby kraje takie jak Polska nie skorzystały z propozycji przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Der Spiegel

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY