77 lat temu Polacy wyzwolili włoską Bolonię spod niemieckiej okupacji

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Wkroczenie_oddzialow_2_Korpusu_Polskiego_do_Bolonii_Rudnicki_Bohusz-Szyszko Wikipedia

Wkroczenie_oddzialow_2_Korpusu_Polskiego_do_Bolonii_Rudnicki_Bohusz-Szyszko Wikipedia / Wkroczenie_oddzialow_2_Korpusu_Polskiego_do_Bolonii_Rudnicki_Bohusz-Szyszko Wikipedia

21 kwietnia 1945 roku, 77 lat temu, oddziały drugiego Korpusu Polskiego wyzwoliły włoską Bolonię spod okupacji niemieckiej. W trakcie walk z Niemcami o miasto zginęło 300 polskich żołnierzy, a 600 zostało rannych. Była to jedna z najważniejszych bitew polskich sił zbrojnych na zachodzie i ostatnia bitwa stoczona przez żołnierzy dowodzonych przez generała Andersa.

Polacy wyzwalają Bolonię

Wyzwoleni Włosi entuzjastycznie witali kwiatami polskich żołnierzy. Z wejścia do miasta Polaków niezadowoleni byli Amerykanie, którzy planowali zostać wyzwolicielami.

Teren walki oddziałów alianckich (amerykańskich, brytyjskich i polskich) był bardzo trudny. Wiele rzek i góry ułatwiały obronę niemieckim okupantom. Polacy nie dość, że walczyli z doborowymi jednostkami niemieckimi, to jeszcze do tego przez pomyłkę zostali zbombardowani przez Amerykanów na rzeką Senio. Była to ostatnia bitwa Polaków, zachód zdecydował już o oddaniu Polski w niewolę Rosji sowieckiej.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY