Tradycyjne pisanki wielkanocne

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tradycyjne pisanki wielkanocne

Tradycyjne pisanki wielkanocne / Fot. Pixabay

Pisanki miały ścisły związek z wiosennym przesileniem oraz pogańską tradycją święta zmarłych (zwyczaj składania ich na grobach spotykany jest współcześnie). Jajko od zawsze symbolizowało siłę życiową, chaos, wszechświat, odrodzenie. Jest symbolem nieśmiertelności, nieprzemijalności.

Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego. W tradycji chrześcijańskiej zdobione jajka symbolizują zmartwychwstanie Chrystusa. Jajko jest zwycięstwem życia nad śmiercią. Skorupka symbolizowała to co stare, żółtko zaś to, co nowe. Do wielkanocnego koszyczka jajko trafia także jako znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i odrodzenie się wiernych w jego osobie.

Pierwsze jajko wielkanocne

Pierwsze jajko wielkanocne w pracowni Fabergé powstało w 1884 na zlecenie Aleksandra III, jako prezent dla żony cara Marii. Po śmierci Aleksandra III jego syn, Mikołaj II, kontynuował tradycję zamawiania jednego jajka na Wielkanoc.

Jak powstaje pisanka

Pisanki mają różnobarwne desenie. Powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek. Najprostszym sposobem na zrobienie pisanek są tzw. kraszanki. Kraszanki, to jajka zabarwione na jeden kolor. Do garnka wkładamy jajka i dodajemy gotowy barwnik lub gotujemy np. w łupinach cebuli. Po zabarwieniu jajka na jednolity kolor zeskrobuje się kolor miejscowo, mocniej lub słabiej, tworząc cieniowane wzory. W ten sposób powstają drapanki.

Naturalne sposoby na barwienie pisanek

Aby uzyskać pisanki farbowane w sposób naturalny można ugotować jajka w soku z buraków z dodatkiem soli i octu. Nasycenie koloru będzie zależało od intensywności soku, dlatego dowolnie możemy ustalać barwę: od jasnoróżowej po ciemnoczerwoną. Kolor czerwony, bordowy da również wywar z hibiskusa oraz żurawiny. Aby uzyskać kolor brązowy, używamy do barwienia kawy mielonej, herbaty. Nie zapominajmy, że wywar musi być mocny, aby jako się zabarwiło. Barwę żółty uzyskamy z kurkumy, rumianku, curry. Pomarańczowy z dyni i marchewki. Kolor zielony zapewni nam szpinak, pokrzywa, szczypior, trawa i kora brzozy. Czarny, szyszki olchy. Olej lub odrobina masła pięknie nabłyszczyć skorupkę ufarbowanych jajek.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wikipedia.org

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY